Październik 2022

POSIEDZENIE PREZYDENCKIEJ RADY DS. ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH Z UDZIAŁEM PRZEDSTAWICIELI URK

25 października odbyło się kolejne posiedzenie prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich, w czasie którego dyskutowano o racjonalnym wykorzystaniu zasobów wody dla potrzeb rolnictwa i akwakultury. Podjęto także analizę kwestii dotyczącej małej retencji i założeń Wspólnej Polityki Rolnej.

W obradach uczestniczyli m.in.: Piotr Ćwik – zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP, dr Barbara Fedyszak-Radziejowska i Piotr Serafin – doradcy Prezydenta RP. Poza członkami Rady obecni byli także:  Lech Kołakowski – sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, przedstawiciel Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, eksperci, reprezentanci środowisk naukowych i organizacji branżowych. W obradach uczestniczył również (z powodu nadmiaru obowiązków za pośrednictwem internetu)  JM dr hab. inż. Sylwester Tabor, prof. URK – rektor Uniwersytetu Rolniczego oraz dr Szymon Sikorski – pełnomocnik i asystent Rektora, który przedstawił na miejscu analizę dotyczącą stanu zasobów wodnych w Polsce i innych krajach oraz racjonalnego wykorzystania jej zasobów dla potrzeb gospodarki, w tym szczególnie rolnictwa. Podobnie jak w przypadku analizy dotyczącej rynku zbóż (https://urk.edu.pl/wiadomosci/10922) materiał zyskał wysokie oceny. W podsumowaniu tej części obrad przewodniczący Rady zaznaczył, że już wiele lat temu przygotowany został projekt ustawy o małej retencji, która upraszczała przepisy dotyczące m.in. budowy rowów melioracyjnych czy innych zbiorników na terenach rolniczych. Dalsze działania w zakresie ograniczania szybkiego spływu wód i stepowienia areałów przeznaczanych pod produkcję rolniczą należy uznać za szczególnie istotne wobec nasilających się zjawisk ekstremalnych upałów, suszy i gwałtownych opadów.

Drugim tematem posiedzenia było omówienie aktualnych problemów rybactwa śródlądowego. Temat wywołał ożywioną dyskusję, zaś w konkluzji przewodniczący podkreślił, że działając na prośbę Prezydenta należy pilnie przeanalizować, jak realizowane jest zarządzanie śródlądowymi zbiornikami wodnymi, czyli stawami i jeziorami w Polsce, gdyż niejasności, w tym różne interpretacje prawne i kompetencyjne utrudniają działalność gospodarczą Organizacji Producentów Ryb.

Dyskutowano także nad zapisami zawartymi w Krajowym Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) zatwierdzonym przez Komisję Europejską. Duże poruszenie wywołał wymóg utrzymania 80% powierzchni w gospodarstwach pod okrywą roślinną do wiosny następnego roku. Zdaniem przewodniczącego i członków Rady takie działanie spowoduje przesychanie gruntów rolnych.

Podajemy link do wystąpienia Jana K. Ardanowskiego – przewodniczącego Rady, który dokonał podsumowania obrad: https://www.prezydent.pl/aktualnosci/narodowa-rada-rozwoju/aktualnosci/rada-ds-rolnictwa-o-wyzwaniach-stojacych-przed-polskim-rolnictwem,60283.