Wrzesień 2022
Udostępnij:

PRACOWNICY UNIWERSYTETU ROLNICZEGO NA KOLEJNYM POSIEDZENIU RADY DS. ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH PRZY PREZYDENCIE RP


21 września w Belwederze odbyło się kolejne posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP, w którym uczestniczyli JM dr hab. inż. Sylwester Tabor, prof. URK – rektor Uniwersytetu Rolniczego oraz dr Szymon Sikorski – pełnomocnik i asystent rektora. Temat dyskusji dotyczył wpływu wzrostu kosztów produkcji w rolnictwie na sytuację ekonomiczną gospodarstw rolnych z uwzględnieniem zmian cen podstawowych płodów rolnych i uwarunkowań na rynkach rolnych w kraju oraz wymianie międzynarodowej. W posiedzeniu uczestniczył również Henryk Kowalczyk – wiceprezes Rady Ministrów, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP, fot. KPRP

 

Na prośbę Jana K. Ardanowskiego – przewodniczącego Rady, referat wprowadzający pt. „Sytuacja na rynku zbóż konsumpcyjnych i paszowych w Polsce po tegorocznych żniwach, ze szczególnym uwzględnieniem przewidywanych cen w kontekście możliwości zbytu w kraju i za granicą oraz zagrożeń związanych ze zbożem ukraińskim docierającym do Polski”, przygotował i zaprezentował dr Szymon Sikorski. Odwołując się do najnowszych danych – które zostały w dniu posiedzenia Rady zmodyfikowane, co było skutkiem orędzia Prezydenta Rosji – przedstawił zależność między wielkością importu ukraińskich zbóż, w tym kukurydzy a obawami polskich rolników związanymi z brakiem magazynów na zboża pochodzące z tegorocznych zbiorów. Wiele miejsca poświęcił także analizie wpływu cen energii, gazu i oleju opałowego na opłacalność suszenia kukurydzy. Omówił również skalę oddziaływania paniki wywołanej pozornymi niedoborami oleju słonecznikowego, paliw, cukru czy octu na ceny tych produktów. Ważny element analizy stanowiły rekomendacje, które po dalszym opracowaniu zostaną przesłane do centralnych ośrodków decyzyjnych.

Materiał został oceniony bardzo wysoko i zainicjował ożywioną dyskusję, w czasie której rektor URK podkreślił znaczenie ustabilizowania rynku energii dla całej gospodarki, w tym szczególnie dla rolnictwa, które jest jego znaczącym konsumentem. Podkreślił również znaczenie implementacji wyników badań do praktyki rolniczej, przywołując liczne przykłady kooperacji pracowników Uniwersytetu Rolniczego z producentami i przetwórcami. Uczestniczący w dyskusji członkowie Rady wielokrotnie odnosili się do wystąpienia rektora oraz prezentacji asystenta.

Podajemy link do wystąpienia Jana K. Ardanowskiego – przewodniczącego Rady, który dokonał podsumowania obrad: https://www.prezydent.pl/aktualnosci/narodowa-rada-rozwoju/aktualnosci/jk-ardanowski-2023-r-moze-byc-poczatkiem-kilku-lat-stagnacji-lub-spadku-plonow,58989.

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
  
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Aleja Mickiewicza 21, 31-120 Kraków
rector[a]urk.edu.pl
NIP: 675 000 21 18    REGON: 000001815    ESP: /URKRAKOW/skrytka
  
© 2024 Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie