plik svg - godło

W UŁAN BATOR ODBYŁA SIĘ ROLNICZA KONFERENCJA NAUKOWA „AGROECOLOGY & SUSTAINABLE AGRICULTURE”

09.11.2022

W dniu 8 października br. z inicjatywy Ambasady RP w Ułan Bator, odbyła się w Ułan Bator międzynarodowa, polsko-mongolska rolnicza konferencja naukowa zatytułowana „Agroecology & Sustainable Agriculture”. Poza polską placówką współorganizatorami konferencji byli: Mongolska Akademia Rolnicza (Mongolian University of Life Science - MULS) oraz FAO (Food and Agriculture Organization). Poważne, w tym finansowe, wsparcie przy organizacji wydarzenia okazała Delegatura UE w Ułan Bator.

W konferencji wzięło udział 8. naukowców z Polski, z SGGW w Warszawie oraz z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie (URK) z Prorektorem ds. Współpracy z Zagranicą, prof. dr hab. inż. Andrzejem Sechmanem, kilkunastu profesorów z Mongolii oraz jeden profesor z Bułgarii.
W związku z wystąpieniem przez Pana Prezydenta Andrzeja Dudę podczas Światowego Forum Gospodarczego w Rzymie z propozycją podjęcia działań przez społeczność międzynarodową na rzecz wyeliminowania głodu na świecie, jak również wystąpieniem Prezydenta Mongolii U. Khurelsukha podczas ZO ONZ w Nowym Jorku w 2021 r. z projektem posadzenia w Mongolii do 2030 r. miliarda drzew (‘One Billion Trees Programme’), głównymi tematami wystąpień były możliwości zwiększenia produkcji żywności oraz możliwość podzielenia się przez polskich naukowców doświadczeniami użytecznymi przy realizacji programu zalesienia Mongolii.

Równolegle, tego samego dnia, w hotelu Tuuschin w Ułan Bator, w którym odbywała się konferencja, placówka zorganizowała wystawę polskich produktów spożywczych (dodatkowo były eksponowane też polskie artykuły przemysłowe). W organizację wydarzenia, które również było relacjonowane przez mongolskie media i cieszyło się dużym zainteresowaniem zwiedzających, włączył się PAIH.  

Wieczorem zorganizowane było przyjęcie narodowe z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości, z udziałem przedstawicieli miejscowych władz (wraz z Ambasadorem otwierał je Minister Budownictwa, B. Munkhbaarar), korpusu (zwraca uwagę szczególnie duża obecność placówki USA: m.in. ambasadora, jego zastępcy, konsula, attaché obrony i jego trzech zastępców. Ambasador USA zaznaczył, iż jest to wyraz wsparcia jego placówki dla Polski), miejscowej Polonii oraz uczestników ww. konferencji oraz wystawy. Przy okazji przyjęcia placówka zorganizowała również wystawą nt. polskiego święta narodowego.

Informacja opracowana na podstawie tekstu przesłanego przez Ambasadora RP w Mongolii, Krzysztofa Bojko

Źródło zdjęć: Ambasada RP w Mongolii oraz https://www.muls.edu.mn/view_news.php?value_id=ZW5jb2RldXNlcmlkMzQxNg