UNIWERSYTET ROLNICZY BĘDZIE WSPÓŁPRACOWAŁ Z FUNDACJĄ IM. ZOFII I JANA WŁODKÓW
Dzisiaj, tj. 18 maja br., JM Rektor Uniwersytetu Rolniczego, dr hab. inż. Sylwester Tabor, prof. URK podpisał porozumienie o współpracy z Fundacją im. Zofii i Jana Włodków, reprezentowaną przez Pana Rafała Slaskiego, Prezesa Zarządu Fundacji oraz Panią dr Agatę Wołkowską-Wolską, Wiceprezes Zarządu Fundacji.
Współpraca polegać będzie na wspólnym prowadzeniu badań naukowych, upowszechnianiu wiedzy, prowadzeniu kwerend dokumentów archiwalnych, jak również organizacji wykładów, kursów i innych wydarzeń edukacyjnych dotyczących rolnictwa, w tym historii rolnictwa, a szczególnie roli ziemiaństwa polskiego.
Studenci I semestru studiów II stopnia URK, na kierunku, który przyporządkowany jest do dziedziny nauk rolniczych, do dyscypliny wiodącej rolnictwo i ogrodnictwo lub zootechnika i rybactwo, którzy realizować będą pracę dyplomową o tematyce mającej potencjalny wpływ na innowacyjny rozwój sektora rolnego w zakresie: technologii polowej produkcji roślinnej, technologii chowu i hodowli zwierząt gospodarskich lub technologii produkcji warzyw i wieloletnich upraw ogrodniczych już wkrótce będą mogli ubiegać się o stypendium, których fundatorem jest Fundacja im. Zofii i Jana Włodków. Będzie ono przyznane na okres dwóch semestrów i wypłacane comiesięcznie. Na zakończenie, Stypendysta otrzyma dyplom podpisany przez Rektora Uczelni oraz Prezesa Zarządu Fundacji. Regulamin przyznawania stypendium dostępny będzie już wkrótce.
Za realizację postanowień zawartego w dniu dzisiejszym porozumienia, osobą upoważnioną do koordynowania współpracą merytoryczną, będzie dr hab. inż. Andrzej Bogdał, prof. URK – Prorektor ds. Kształcenia, a ze strony Fundacji- Rafał Slaski, Prezes Zarządu Fundacji.
Celem działalności Fundacji jest finansowanie nauki młodzieży (przyznawanie stypendiów w szkołach średnich i wyższych, środków na naukę za granicą, czy działalność naukową), a także gromadzenie dzieł z zakresu rolnictwa, ich udostępnianie, czy stworzenie muzeum ziemiaństwa polskiego i wspieranie inicjatyw związanych z kultywowaniem tradycji ziemiańskich.