plik svg - godło

Styczniowe posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej – mocne wejście w rok Jubileuszowy

12.01.2023

11 stycznia br. odbyło się kolejne posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP. Temat obrad „Rozwój produkcji rolnej a ochrona zwierząt dziko żyjących na obszarach wiejskich” został zaproponowany jeszcze w 2022 r. przez organizacje rolnicze i zgromadził liczne grono gości i ekspertów z różnych obszarów skupiających się wokół ochrony przyrody i produkcji rolniczej. W posiedzeniu Rady uczestniczyli m.in.: Piotr Ćwik – zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Doradcy Prezydenta RP – dr Barbara Fedyszak–Radziejowska i Paweł Sałek – przewodniczący Rady do spraw Energii, Środowiska i Zasobów Naturalnych Narodowej Rady Rozwoju, Rafał Romanowski – sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Andrzej Szweda–Lewandowski – generalny dyrektor Ochrony Środowiska, Paweł Lisiak – przewodniczący Zarządu Polskiego Związku Łowieckiego, prof. Michał Zasada – rektor SGGW oraz przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Na wniosek Jana K. Ardanowskiego – przewodniczego Rady Uniwersytet Rolniczy w Krakowie reprezentował dr Szymon Sikorski – asystent i pełnomocnik Rektora URK.

W wystąpieniach zgodnie podkreślano, konieczność wypracowania kompleksowych rozwiązań mających zapewnić rozwój produkcji rolnej oraz ochronę zwierząt dziko żyjących na obszarach wiejskich. Zadanie to powiązane jest z zakresem odpowiedzialności prawnej i materialnej za szkody powodowane przez te zwierzęta w uprawach rolnych. Dr Szymon Sikorski zaprezentował analizę „Relacja człowiek – zwierzę. Warunki racjonalnej koegzystencji”, w której przedstawił kluczowe zagadnienia dotyczące relacji człowieka do zwierząt dziko żyjących, w tym konieczność odejścia od infantylizacji wizerunku dzikich zwierząt oraz znaczenie edukowania społeczeństwa o ich naturalnych zachowaniach i potrzebach gatunkowych. Wystąpienie rozpoczął jednak od poinformowania zebranych o przypadającym w 2023 r. jubileuszu 70-lecia autonomicznej działalności Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, co spotkało się z żywą reakcją audytorium. Analiza pełnomocnika stanowiła zakończenie części referatowej i rozpoczynała merytoryczną dyskusję, z której przygotowane zostaną rekomendacje przekazane następnie do Prezydenta RP; Ministrów Rolnictwa i Rozwoju Wsi; Klimatu i Środowiska oraz agend im podległych.

Warto podkreślić, że podobnie jak w przypadku analiz dotyczących wizerunku żywności w mediach (https://urk.edu.pl/wiadomosci/11162), racjonalnego wykorzystania zasobów wody (https://urk.edu.pl/wiadomosci/11050) oraz rynku zbóż (https://urk.edu.pl/wiadomosci/10922) środowe wystąpienie zyskało wysokie oceny.

Obszerna relacja z posiedzenia oraz streszczenie wystąpienia Jana K. Ardanowskiego – przewodniczącego Rady, który dokonał podsumowania obrad, dostępne jest TUTAJ.

 

 

Ze względu na liczbę uczestników posiedzenie Rady odbyło się w Pałacu Prezydenckim. Fot. Marek Borawski (KPRP)