STUDENCI STUDIÓW ROLNICZYCH Z KRAKOWA I DUBLAN POLEGLI W LATACH 1914-1921. UNIWERSYTET ROLNICZY WZBOGACIŁ SIĘ O NOWE OPRACOWANIE SWOJEJ HISTORII
Uniwersytet Rolniczy wzbogacił się o nowe opracowanie swojej historii. Danuta Gajewska, pracownik Biblioteki Głównej URK, napisała i wydała w warszawskim Wydawnictwie Creator książkę pt. „Studenci studiów rolniczych z Krakowa i Dublan polegli w latach 1914-1921” .
Tytuł dobrze się wpisuje w obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
"Książka Danuty Anny Gajewskiej, jedna z pierwszych dotycząca tej problematyki na polskim rynku wydawniczym, zawiera biogramy dziewiętnastu studentów Studium Rolniczego UJ (…) oraz listę dwunastu Dublańczyków, poległych lub zmarłych w czasach I wojny światowej, walk o niepodległość i granice państwa polskiego (...) Autorka nie tylko przeprowadziła kwerendy, m.in. w Archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego i Centralnym Archiwum Wojskowym, ale również dotarła do wielu niepublikowanych informacji i zdjęć, które wzbogaciły dotychczasową wiedze o poległych. Ponadto zweryfikowała niektóre dotychczasowe ustalenia innych uczonych. W świetle tego książka jest pierwszym kompendium wiedzy o poległych studentach rolnictwa z Krakowa i Dublan w latach 1914-1921, choć niekompletnym i dlatego znakomitym przyczynkiem do dalszych badań (…)"
dr hab. Dariusz Maliszewski
redaktor i wydawca
"Książka nie powstałaby bez pomocy rodzin poległych studentów, których bezcenne relacje, a także dokumenty i zdjęcia ze zbiorów prywatnych, przyczyniły się do wzbogacenia jej treści. Bardzo dziękuję JM Rektorowi Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, dr. hab. inż. Sylwestrowi Taborowi, prof. URK, za wyrażenie zgody na publikację książki poza Uczelnią oraz znaczne dofinansowanie jej wydania. Dziękuję również dr. hab. Hubertowi Kowalskiemu, prof. UW, Prezesowi Stowarzyszenia Muzeów Uczelnianych, za dofinansowanie wydania książki. Pawłowi Jakubcowi Dyrektorowi Biblioteki Głównej URK dziękuję za wsparcie merytoryczne i koleżeńskie podczas pracy nad tekstem.
Lokalny patriotyzm i współczucie dla osieroconych przez dorosłych synów wojennych matek był powodem pochylenia się nad naszymi studentami, a ich dziećmi. Mam nadzieję, że udało mi się zainteresować Czytelnika historią jednostki na tle historii ogólnej i przyczynić się do budowania więzi międzypokoleniowej".
Autorka