plik svg - godło

SEMINARIUM PODSUMOWUJĄCE XLV OGÓLNOPOLSKI KONKURS JAKOŚCI PRAC SCALENIOWYCH

06.12.2021

W dniach 25–26 listopada 2021 roku, już po raz drugi Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Rolniczego zorganizował Ogólnopolskie Seminarium Podsumowujące Ogólnopolski Konkurs Jakości Prac Scaleniowych. Jest to prestiżowe wydarzenie zainicjowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) oraz Stowarzyszenie Geodetów Polskich (SGP).
Seminarium to stanowi ważny element promocji prac scaleniowych w Polsce oraz daje możliwość wymiany doświadczeń naukowych i praktycznych w zakresie najlepszych praktyk zdobytych przy opracowaniu projektów scaleń gruntów. W seminarium udział wzięło około 100 uczestników, zaś obrady miały miejsce w podkrakowskiej Wieliczce.
Tegoroczne seminarium otworzyło wystąpienie pani Lidii Kostańskiej – dyrektor Departamentu Nieruchomości MRiRW, która odczytała też list skierowany do Uczestników Seminarium od Wicepremiera oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – pana Henryka Kowalczyka. Świadczy to o dużym znaczeniu prac scaleniowych dla rozwoju obszarów wiejskich w Polsce.
Następnie głos zabrali: pani Wiesława Burnos – Członek Zarządu Województwa Podlaskiego, pan prof. Leszek Książek – Dziekan WIŚiG UR w Krakowie oraz pan Jerzy Kozłowski – Przewodniczący Sekcji Geodezji Rolnej i Leśnej SGP. Seminarium prowadził pan prof. Jacek Pijanowski z UR w Krakowie, prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Rozwoju Obszarów Wiejskich (TROW) oraz główny organizator wydarzenia.

Widok na salę obrad seminarium podsumowującego 45. Ogólnopolski Konkurs Jakości Prac Scaleniowych

W pierwszej części seminarium odbyła się uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień Laureatom Konkursu przez pana Roberta Kowalczyka – Naczelnika Wydziału Geodezji i Klasyfikacji Gruntów w Departamencie Nieruchomości MRiRW.
W ramach seminarium odbyły się 3 sesje plenarne, podczas których autorzy z MRiRW, UR w Krakowie, Politechniki Warszawskiej, Stowarzyszenia Geodetów Polskich oraz Biur Geodezji i Terenów Rolnych przedstawili 17 referatów. W ostatniej części merytorycznej seminarium odbyła się moderowana dyskusja panelowa z udziałem przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej szczebla wojewódzkiego, powiatowego oraz gminnego. Na zakończenie seminarium odbyła się dyskusja oraz podsumowanie obrad.
Seminarium było jak co roku okazją do wielu interesujących rozmów kuluarowych, wymiany doświadczeń oraz ustaleń dotyczących współpracy nauki i praktyki geodezyjnej.