PRACOWNICY UNIWERSYTETU ROLNICZEGO NA VI EUROPEJSKIM KONGRESIE SAMORZĄDÓW
Tegoroczna edycja EKS odbyła się w Mikołajkach i zgromadziła ponad 1000 uczestników, reprezentujących samorządy wszystkich szczebli z całej Europy. Obecni byli także przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe, a także przedstawiciele rządu. Choć na korytarzach hotelu Gołębiewski panował duży ruch, to w opinii organizatorów – Instytutu Studiów Wschodnich – warunki pandemiczne wymusiły redukcję liczby uczestników Kongresu o połowę. Odbyło się 69 sesji, w czasie których toczyły się dyskusje dotykające wszystkich kluczowych dla społeczności lokalnych działań: od kultury, przez edukację, planowanie przestrzenne, nowe technologie, po uwarunkowania sięgające geopolityki.
Najciekawsze, jak zawsze, były jednak rozmowy kuluarowe, w czasie których można było wymienić poglądy oraz dokończyć rozpoczęte na panelach dyskusje, na które jak zawsze brakowało czasu.
Uniwersytet Rolniczy reprezentowany był przez trzy osoby: dr hab. inż. Annę Ptaszek, prof. URK – dyrektora Centrum Innowacji oraz Badań Prozdrowotnej i Bezpiecznej Żywności, dr hab. Wiolettę Knapik, prof. URK – koordynatora dyscypliny nauki o zarządzaniu i jakości, kierownika Obserwatorium Rozwoju i Dziedzictwa Kulturowego Regionów oraz dr. Szymona Sikorskiego – pełnomocnika – asystenta Rektora. Aktywność kongresową, w dniu przyjazdu – 6 grudnia – zainicjowała dr hab. Wioletta Knapik, prof. URK, uczestnictwem w panelu pt. Miasto współtworzone przez obywatela. Na ile realny jest wpływ lokalnych mieszkańców na wizerunek nowoczesnej gminy? – który moderowała dr hab. Ewelina Szczech-Pietkiewicz, prof. SGH – kierownik Zakładu Unii Europejskiej, zaś panelistami byli: Wojciech Bakun – prezydent Przemyśla, Artur Buszek – przewodniczący Nowoczesnej w Krakowie, sekretarz Zarządu Regionu Małopolska, Nowoczesna, Anton Naiczuk – dyrektor Fundacji Dyplomacji Społecznej (Ukraina), Robert Obaz – poseł na Sejm, Marcin Witko – prezydent Tomaszowa Mazowieckiego. Temat dotyczył odpowiedzi na pytanie, czy nowoczesna demokracja daje obywatelowi szerokie pole do współuczestnictwa w sprawowaniu władzy publicznej? Zastanawiano się także, w jakim stopniu mieszkaniec ma bezpośredni wpływ na kształt środowiska, w którym żyje i pracuje. W trakcie debaty dr hab. Wioletta Knapik, prof. URK, omówiła także prowadzony projekt badawczy pn. Gospodarstwa opiekuńcze w rozwoju obszarów wiejskich wobec wyzwań demograficznych (GROWiD).
Dr hab. Wioletta Knapik, prof. URK (na zdjęciu druga od lewej) omawia projekt badawczy pn. „Gospodarstwa opiekuńcze w rozwoju obszarów wiejskich
wobec wyzwań demograficznych (GROWiD)”
Tego samego dnia dr Szymon Sikorski uczestniczył w panelu pt. Zielony Ład w Europie – od Globalnej do Regionalnej Perspektywy. Dyskusję prowadził Krzysztof Jan Stawnicki – zastępca dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku, zaś w roli ekspertów wypowiadali się: Gustaw Marek Brzezin – marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Grzegorz Cichy – burmistrz Proszowic, Zygmunt Fura – przewodniczący Rady Naukowej Polskiego Klubu Ekologicznego. Tematem przewodnim był przyjęty podczas COP25 w Madrycie komunikat w sprawie Zielonego Ładu podkreślający, że miasta i regiony mają zasadnicze znaczenie dla osiągnięcia neutralności klimatycznej w UE do 2050 r. Co więcej, to właśnie regiony UE zobowiązały się do podjęcia wszelkich wysiłków na rzecz transformacji w kierunku neutralności klimatycznej na poziomie lokalnym (na polu m.in. efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii, mobilności, gospodarki o obiegu zamkniętym, lasów i niebieskiej gospodarki).
Pamiątkowe zdjęcie członków panelu „Zielony Ład w Europie – od Globalnej do Regionalnej Perspektywy”
Drugi dzień rozpoczął się od panelu pt. Wpływ parków technologicznych na rozwój i innowacyjność przedsiębiorstw – który moderowała dr hab. inż. Anna Ptaszek, prof. URK. W bardzo merytorycznej dyskusji uczestniczyli: Witalij Kowal – przewodniczący Równieńskiej Obwodowej Administracji Państwowej (Ukraina), Anna Kornecka – dyrektor Programu „Czysta Polska”, Maria Borzym – dyrektor Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego oraz Jacek Kasz – dyrektor Centrum Transferu Technologii Politechniki Krakowskiej. Paneliści zastanawiali się, jakie korzyści mogą czerpać przedsiębiorstwa ze wsparcia parków technologicznych oraz w jakim stopniu parki technologiczne, we współpracy z samorządem terytorialnym, stają się istotnym narzędziem wspierającym rozwój innowacyjności w przedsiębiorstwach, również tych małych i średnich. Obecnie działają głównie na poziomie regionalnym lub krajowym, a podejmowane przez nie działania definiują charakter lokalnego środowiska naukowego i biznesu.
Dr hab. inż. Anna Ptaszek, prof. URK, (pierwsza od lewej) moderuje dyskusję dotyczącą wpływu parków technologicznych na rozwój i innowacyjność
przedsiębiorstw
Aktywność konferencyjną na VI EKS zakończył dr Szymon Sikorski, który poprowadził panel pt. Inwestycje w czystą energię – czy to się opłaca?. Jako eksperci wypowiadali się Anna Kornecka – dyrektor Programu „Czysta Polska”, Timothy Patterson – prezes Economy Solution Group Limited (Wielka Brytania), prof. Dan Micu – dyrektor naukowy w Krajowej Radzie ds. Badań Naukowych przy Ministerstwie Badań i Innowacji (Rumunia) oraz dr Piotr Kosiak – prokurent firmy Polskie Domy Drewniane SA. W przedstawianych prezentacjach uczestnicy omówili działania podejmowane w Polsce, Wielkiej Brytanii i Rumunii zmierzające do poprawy efektywności energetycznej. Temat jest tym ważniejszy, że – jak wynika z opublikowanych przez Europejski Bank Inwestycyjny badań – tylko 40% badanych firm zainwestowała w poprawę efektywności energetycznej, a tego rodzaju projekty stanowiły niewielką część ich budżetów inwestycyjnych. Najwięcej inwestycji związanych z efektywnością energetyczną podjęły firmy na Słowacji (61%), a następnie przedsiębiorstwa z: Hiszpanii, Czech, Austrii, Słowenii, Portugalii i Szwecji. Polska, niestety, znalazła się poniżej średniej unijnej.
Pamiątkowe zdjęcie członków panelu: „Inwestycje w czystą energię – czy to się opłaca?”
Warto podkreślić, że po raz kolejny o Uniwersytecie Rolniczym było głośno – uczestnicy VI EKS podkreślali wiedzę, jasność i precyzję przekazywanych myśli oraz przygotowanie naszej delegacji.