OCHRONA CHOMIKA EUROPEJSKIEGO - PODPISANIE LISTU INTENCYJNEGO O WSPÓŁPRACY ORAZ OTWARCIE WYSTAWY FOTOGRAFICZNEJ „CHOMIK EUROPEJSKI. ZAGROŻONY – ZAUWAŻONY”
13 grudnia 2022 r. na Wydziale Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie podpisano porozumienie o współpracy między Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie, a Miejskim Zakładem Usług Komunalnych w Sosnowcu. Przy podpisaniu listu intencyjnego obecna była Pani dr hab. Joanna Ziomek, prof. UAM, która reprezentowała Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, z którym Miejski Zakład Usług Komunalnych w Sosnowcu także podpisał list intencyjny w tym dniu. W ten sposób, w zakresie działań na rzecz ochrony chomika europejskiego, została zapoczątkowana oficjalna współpraca trzech instytucji: Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych w Sosnowcu oraz Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Współpraca obejmować będzie wspólne działanie na rzecz ochrony gatunków zagrożonych wyginięciem, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony chomika europejskiego. Jednym z pierwszych wspólnych kroków jest plan utworzenia hodowli zachowawczej w Egzotarium w Sosnowcu.
List w imieniu Uniwersytetu Rolniczego podpisała Pani Dziekan Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt, prof. dr hab. Dorota Zięba-Przybylska, natomiast w imieniu MZUK w Sosnowcu - Zastępca Dyrektora ds. Administracyjno-Gospodarczych, Marlena Siwiec.
Przypomnijmy - w Katedrze Zoologii i Dobrostanu Zwierząt Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie prowadzony jest projekt badawczy pt. „Bez Rolnika nie ma chomika”, którego celem jest m.in. zaktualizowanie granic obszaru występowania chomika europejskiego w Polsce, rozpoznanie wiedzy na temat występowania gatunku, szczególnie w obszarze zamieszkania, a także zebranie opinii od rolników o konfliktach wynikających z obecności gatunku na polach uprawnych.
W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: dr inż. Marta Basiaga - Prodziekan Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt, dr hab. Joanna Ziomek, prof. UAM z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, dr Bożena Kotońska z Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, Agata Jirak-Leszczyńska z Zespołu Parków Krajobrazowych oraz dr hab. Magdalena Hędrzak - z Katedry Zoologii i Dobrostanu Zwierząt Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt.
Otwarta została także wystawa fotograficzna - "Chomik europejski. Zagrożony – zauważony". Autorzy fotografii: Łukasz Koba, Paweł Wrona, Łukasz Ziewacz.
Wystawę oglądać będzie można do końca stycznia 2023 r. w holu budynku Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie (al. Mickiewicza 24/28).