plik svg - godło

O systemie kształcenia, rozwoju doradztwa rolniczego oraz innowacyjności polskich naukowców rozmawiano na posiedzeniu w Pałacu Prezydenckim

16.02.2023

15 lutego br. odbyło się kolejne posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP. Temat obrad był niezwykle rozległy i ogniskował się wokół pomocy państwa w merytorycznym wspieraniu decyzji rolnika. Dotyczył także systemu kształcenia, doradztwa rolniczego, i roli i miejsca jednostek badawczo–rozwojowych. W posiedzeniu Rady uczestniczyli m.in.: Doradcy Prezydenta RP – dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, Błażej Spychalski oraz Marcin Drewa. Gośćmi spotkania byli: Janusz Kowalski – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z ekspertami z MRiRW, dr Ryszard Kamiński – Dyrektor Kujawsko–Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Na wniosek Jana K. Ardanowskiego – przewodniczącego Rady Uniwersytet Rolniczy w Krakowie reprezentował dr Szymon Sikorski – asystent i pełnomocnik Rektora URK.

Jak w relacji z prac Komisji informuje w komunikacie prasowym Kancelaria Prezydenta w wystąpieniach zgodnie podkreślano „konieczność wypracowania kompleksowych rozwiązań w zakresie systemu kształcenia zawodowego w szkołach rolniczych (…). Omówiono również system państwowego doradztwa rolniczego w zakresie podnoszenia wiedzy rolników, niezbędnej do radzenia sobie ze współczesnymi wyzwaniami w rolnictwie”. Wiele uwagi poświęcono także polityce unijnej, w tym szczególnie założeniom Wspólnej Polityce Rolnej.

Dr Szymon Sikorski zaprezentował analizę „Stan i perspektywy rolniczego kształcenia akademickiego w Polsce” – w której na podstawie wielu źródeł omówił miejsce polskich uczelni w światowych rankingach, wskazując na wysoką innowacyjność polskich uczonych i studentów. W jego ocenie stanowi to największy atut, a zarazem wyzwanie stojące przed kształceniem rolniczym, zwłaszcza na poziomie akademickim. Podkreślił też znaczenie szerszej i szybszej implementacji wyników badań do gospodarki (II i III kryterium). Zaznaczył, że jednym z elementów wpływających na ocenę dorobku naukowego powinno być ponowne przeanalizowanie punktacji czasopism związanych z rolnictwem (I kryterium). Wskazywał również, że kształcenie studentów nie może być jedynie odpowiedzią na aktualne zmiany, lecz musi wyprzedzać obecne trendy występujące zarówno w globalnej gospodarce, jak i społeczeństwie tak, by jak najwięcej młodych ludzi chciało się kształcić na kierunkach rolniczych. Podkreślał także jak ważne jest budowanie pozytywnego wizerunku wsi i rolnictwa, jako atrakcyjnego zawodu. Podobnie jak w styczniu, wystąpienie rozpoczął od poinformowania zebranych o przypadającym w 2023 r. jubileuszu 70-lecia autonomicznej działalności Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Analiza pełnomocnika rozpoczynała merytoryczną dyskusję, z której przygotowane zostaną rekomendacje przekazane następnie do Prezydenta RP.

Warto podkreślić, że podobnie jak w przypadku analiz dotyczących rozwoju produkcji rolnej ( https://www.prezydent.pl/aktualnosci/narodowa-rada-rozwoju/aktualnosci/j-k-ardanowski-trzeba-przyspieszyc-procedowanie-nowelizacji-ustawy-o-ochronie-przyrody,63134 ), wizerunku żywności w mediach ( https://urk.edu.pl/wiadomosci/11162 ), racjonalnego wykorzystania zasobów wody ( https://urk.edu.pl/wiadomosci/11050 ) oraz rynku zbóż ( https://urk.edu.pl/wiadomosci/10922 ) środowe wystąpienie zyskało wysokie oceny.

Obszerna relacja z posiedzenia oraz wystąpienie Jana K. Ardanowskiego – przewodniczącego Rady, który dokonał podsumowania obrad, dostępne jest TUTAJ: https://www.prezydent.pl/aktualnosci/narodowa-rada-rozwoju/aktualnosci/j-k-ardanowski-o-wspolnej-polityce-rolnej,64622 

 Ze względu na liczbę uczestników posiedzenie Rady odbyło się w Pałacu Prezydenckim. Fot. Przemysław Keler (KPRP) zdj. 1

Ze względu na liczbę uczestników posiedzenie Rady odbyło się w Pałacu Prezydenckim. Fot. Przemysław Keler (KPRP)