plik svg - godło

O GOSPODARCE O OBIEGU ZAMKNIĘTYM Z MPO W KRAKOWIE I ZARZĄDCAMI NIERUCHOMOŚCI

09.11.2022

W dniach 7–9 listopada 2022 r. w Wiśle odbyło się kolejne szkolenie dla zarządców nieruchomości z zakresu strategii gospodarki odpadami komunalnymi organizowane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie. W tym roku tematem przewodnim konferencji było wdrażanie nowego modelu ekonomicznego, jakim jest gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ) na poziomie makro- i mikroekonomicznym ze szczególnym uwzględnieniem systemu zagospodarowania odpadów komunalnych z terenu miasta Krakowa. Prelegentami, którzy przybliżali zaproszonym gościom tematykę GOZ, byli: prof. dr hab. Elżbieta Mączyńska – prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego oraz prof. dr hab. Józefa Famielec z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Na zaproszenie pana Henryka Kultysa – prezesa MPO w Krakowie Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie reprezentowali: dr inż. Mateusz Malinowski, prof. URK, z Wydziału Inżynierii Produkcji i Energetyki oraz dr Szymon Sikorski – pełnomocnik i asystent rektora URK, ekspert rządowej agendy Platforma Przemysłu Przyszłości.

Prezes MPO wielokrotnie podkreślał bardzo harmonijną współpracę przedsiębiorstwa z Uczelnią, wspominając przy tym nie tylko podpisaną umowę, ale również współpracę naukowo-wdrożeniową. Podziękował również JM Rektorowi za oddelegowanie dwóch przedstawicieli. Wyraził także przekonanie, że kooperacja będzie w przyszłości owocnie się rozwijała, gdyż Kraków potrzebuje oprzeć się na współpracy nauki z praktyką.

Dr inż. Mateusz Malinowski przybliżył w swym wystąpieniu rolę i miejsce konsumenta w systemie GOZ, a także główne filary wdrażania tego systemu w segmencie zrównoważonej konsumpcji. Przedstawione przykłady i narzędzia wdrażania GOZ oraz aktualne postawy konsumentów, zilustrowane wynikami prowadzonych badań naukowych, pozwoliły na wskazanie tych obszarów wiedzy, które wymagają ciągłych działań edukacyjnych (marnotrawstwo żywności, ekonomia współdzielenia, segregacja odpadów, poszanowanie energii).

Dr inż. Mateusz Malinowski przybliżył rolę i miejsce konsumenta w systemie GOZ

Z kolei dr Szymon Sikorski skupił się na przedstawieniu i analizie problemów związanych z racjonalnym gospodarowaniem zasobami wodnymi, ich dostępnością oraz zastosowaniem rozwiązań GOZ. Analizując polskie uwarunkowania, przedstawiał je na szerszym tle – zarówno europejskim, jak i globalnym, gdyż obieg i wykorzystanie wody ma zasięg ogólnoświatowy. Fakt ten uwidacznia się szczególnie mocno nie tylko w przypadku produkcji i dystrybucji produktów rolnych, lecz także w ochronie lasów, wytwarzaniu energii czy wykorzystaniu rzek jako szlaków transportowych.

Dr Szymon Sikorski omówił znaczenie racjonalnej gospodarki wodą

Referaty zostały wysoko ocenione, zarówno od strony merytorycznej, jak i ciekawej – interaktywnej formy samej prezentacji. Po wystąpieniach pracownicy Uniwersytetu odpowiadali na liczne pytania kierowane przez uczestników.