GOSPODARKA OBIEGU ZAMKNIĘTEGO – STABILIZACJA CEN DLA SAMORZĄDÓW
Ocena obecnego stanu oraz próba zdefiniowania wyzwań stojących przed jednostkami samorządu terytorialnego i firmami specjalizującymi się w przetwarzaniu odpadów były głównymi tematami XIV konferencji Krajowej Izby Gospodarowania Odpadami i Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Krakowie, która odbywała się 2 i 3 lutego w stolicy Małopolski. Inicjatywa ta skupia praktyków, samorządowców, a także przedstawicieli świata nauki i stanowi forum wymiany doświadczeń, jak również przedstawienia nowatorskich rozwiązań naukowych z zakresu realizacji założeń GOZ. W tym roku Izba obchodzi 20-lecie powołania, co również dało asumpt do posumowania dokonań tego okresu. Podkreślono przy tym znaczenie wieloletniej współpracy MPO z Uniwersytetem Rolniczym i wyrażono nadzieję na owocną kontynuację tej kooperacji w przyszłości.
Pierwszy dzień obrad rozpoczął się od wręczenia „Złotej odznaki Krajowej Izby Gospodarowania Odpadami z diamentem” Tadeuszowi Trzmielowi – prezesowi Krakowskiego Holdingu Komunalnego SA, wieloletniemu wiceprezydentowi miasta Krakowa. W okolicznościowym wystąpieniu Henryk Kultys – I zastępca prezesa Zarządu Krajowej Izby Gospodarowania Odpadami i Prezes MPO w Krakowie podkreślił, że odznaka ta przyznana jest za konsekwentne realizowanie wizji rozwoju Krakowa i całej aglomeracji pod kątem idei smart city. Dziękując za otrzymane wyróżnienie, Tadeusz Trzmiel wskazał obszary, w których stolica Małopolski podawana jest obecnie jako przykład do naśladowania w wielu krajach Europy.
Okolicznościowe wystąpienie Tadeusz Trzmiela po odebraniu „Złotej odznaki Krajowej Izby Gospodarowania Odpadami z diamentem”
W części eksperckiej na wniosek prezesa Henryka Kultysa Uniwersytet Rolniczy reprezentował dr Szymon Sikorski – pełnomocnik, asystent Rektora, przedstawiając referat Gospodarka odpadami i wodą – wyzwania i pomysł na czysty zysk. Rozpoczynając, odniósł się do przypadającego w tym roku Jubileuszu 70-lecia Uczelni – co spotkało się z żywą reakcją uczestników konferencji, którzy przybyli z całej Polski. W dalszej części omówił kluczowe elementy i procesy tworzące gospodarkę obiegu zamkniętego oraz przedstawił dokonania nauki na tym polu. Sporo miejsca poświęcił potencjałowi ekonomicznemu tkwiącemu w racjonalnej gospodarce odpadami, który omawiał na przykładach wybranych krajów. Jednym z elementów stała się refleksja nad koncepcją przemysłu przyszłości oraz koniecznością powrotu do pierwotnego znaczenia słowa „gospodarka” – czyli roztropnego gospodarowania posiadanym mieniem. Zarówno w trakcie prelekcji, jak i po jej zakończeniu odnosił się do licznych pytań z sali. Wystąpienie to było kolejną okazją do zaprezentowania Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie jako Uczelni rozwijającej kompetencje przyszłości.
Dr Szymon Sikorski – pełnomocnik, asystent Rektora w trakcie wystąpienia