FORUM GOSPODARCZE W TARNOWIE – BYLIŚMY OBECNI, AKTYWNI I ZAUWAŻENI
W dniach 28–29 listopada 2022 r. w Tarnowie odbywało się Forum Gospodarcze, organizowane przez Instytut Studiów Wschodnich, zaś głównym partnerem wydarzenia było miasto Tarnów. W dyskusjach panelowych brali udział przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej, naukowcy i biznesmeni. Forum stało się okazją do wymiany spostrzeżeń dotyczących funkcjonowania gospodarki nie tylko z perspektywy Małopolski, ale także całego regionu Polski Południowej. W wielu panelach dyskusja zyskiwała także wymiar globalny.
Uniwersytet Rolniczy reprezentował JM dr hab. inż. Sylwester Tabor, prof. URK – rektor naszej Uczelni oraz dr Szymon Sikorski – asystent i pełnomocnik rektora. Obrady rozpoczęła dyskusja plenarna pt. Przyszłość jest teraz. Gospodarka bez wróżenia z fusów, w której uczestniczyli: Małgorzata Jarosińska-Jedynak – sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, prof. Piotr Wachowiak – rektor Szkoły Głównej Handlowej, Ryszard Florek – prezes Zarządu FAKRO, Krzysztof Zuba – członek zarządu, dyrektor ds. operacyjnych Zakładów Metalowych „Dezamet” SA oraz Henryk Łabędź – prezes zarządu Zakładów Mechanicznych Tarnów SA. Panel moderował Bogusław Chrabota – redaktor naczelny Gremi Media SA (wydawcy „Rzeczypospolitej”). Rektor Tabor omówił najważniejsze wyzwania stojące przez sektorem rolnym w Polsce, wskazując, że polska wieś bez systemu dopłat przestanie być jednym z głównych eksporterów żywności w UE, będziemy jednak nadal samowystarczalni. Dodał, że ciągle potrzebujemy coraz nowszych produktów żywnościowych, które są dostosowane do diety i do zdrowia każdego z nas. Dlatego tak ważna jest rola jednostek badawczych, w tym uniwersytetów. Zaznaczył, że rosnące ceny żywności nie przenoszą się na wzrost dochodów samych rolników, gdyż ich wpływ na wartość ostatecznego produktu jest niewielka. Przykładem jest chleb, w którego cenie wartość mąki to tylko 18%, a i tak mąka jest już produktem przetworzonym. Zaznaczył także, że wobec kryzysu demograficznego coraz większe znaczenie ma zastosowanie w rolnictwie nowoczesnych maszyn wykorzystujących sztuczną inteligencję. Optymalizacja procesów wpływa także na mniejsze straty, co zwiększa opłacalność produkcji. W najbliższej przyszłości konieczne będzie podjęcie szeregu działań mających na celu właściwe wykorzystanie kurczących się zasobów wody. Skalę tego zagrożenia zaobserwował w czasie stażu naukowego w Nitrze, w sierpniu bieżącego roku.
Obszerny opis z sesji plenarnej dostępny jest tutaj.
Uczestnicy sesji plenarnej "Przyszłość jest teraz. Gospodarka bez wróżenia z fusów"
Dr Szymon Sikorski aktywnie uczestniczył w dwóch panelach. Jako moderator w panelu zatytułowanym Polityka społeczna a rozwój gospodarczy, w którym gośćmi byli: Agnieszka Ścigaj – członek Rady Ministrów, Bogusław Sonik – poseł na Sejm RP, Paweł Jaroszek – członek Zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz ks. dr hab. Jan Bartoszek – dyrektor Radia RDN Małopolska. W dyskusji uczestniczył również Roman Ciepiela – prezydent Tarnowa. Moderator, opierając się na szeregu najnowszych danych makroekonomicznych, poruszał zagadnienia wpływu: inflacji, stopy bezrobocia, wskaźnika zatrudnienia, dostępności mieszkań oraz systemowych instrumentów polityki społecznej państwa na rozwój gospodarczy. W dyskusji wskazano, że niezmiernie ważnym czynnikiem wpływającym na rozwój gospodarczy jest rosnąca liczba osób legalnie zatrudnionych i płacących w Polsce składki i podatki, dotyczy to zwłaszcza obcokrajowców, dla których Polska stała się drugim domem. Stan taki wpływa pozytywnie na wielkość Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który gromadzi środki na nasze świadczenia zdrowotne oraz renty i emerytury. W zakresie wpływu polityki demograficznej na rozwój inteligentnych miast przyszłości o komentarz poproszony został Roman Ciepiela, który wskazał, w których kierunkach rozwija się aglomeracja tarnowska.
Obszerna relacja z panelu dostępna jest tutaj.
Pamiątkowe zdjęcie uczestników panelu "Polityka społeczna a rozwój gospodarczy"
Drugi panel, w którym uczestniczył dr Sikorski, nosił tytuł Paliwo dla dominacji. Moderatorem był prof. Tomasz Grosse, a ekspertami byli: Jerzy Meysztowicz – wiceprzewodniczący Nowoczesnej, Katarína Hazuchová – niezależna analityczka ds. środowiska, GPoT ŠIOV (Słowacja), Zbigniew Gryglas – były wiceminister Aktywów Państwowych, Waldemar Skrzypczak – doradca WS Consulting, Wojciech Myślecki – przewodniczący Rady Nadzorczej Eko Energetyka Polska. Wielowątkowa dyskusja dotyczyła czynników mających wpływ na rozwój sytuacji międzynarodowej, zarówno w jej aspektach militarnych i politycznych, jak i gospodarczych i społecznych. Wiele miejsca poświęcono sprawom OZE, zrównoważonego rozwoju gospodarczego oraz Ff55. Odpowiadając na pytanie dotyczące wpływu wojny na bezpieczeństwo żywnościowe, dr Sikorski wskazał na kilka elementów mogących w przyszłości wywołać kryzys humanitarny w Europie. Pierwszy to wysokość przyszłych plonów zbóż będąca pochodną ceny i dostępności nawozów. Drugi element to susza, gdyż wiele wskazuje, że w niedalekiej przyszłości będziemy musieli stanąć przed koniecznością nawadniania upraw i w tym wymiarze cena energii wpływać będzie na opłacalność upraw. Kolejnym elementem składowym jest rozwój transportu wodnego, zaś ostatnim marnotrawstwo i dystrybucja żywności. Przywołał dane ONZ, z których wynika, że 1 z 10 osób na świecie kładzie się każdego wieczoru spać głodna, a tymczasem 60% wytworzonej i kupionej przez nas żywności wyrzucamy do kosza. Gdybyśmy jej aż tyle nie wyrzucali, to być może jedzenie byłoby tańsze. Wypowiedź ta spotkała się z dużym poruszeniem zgromadzonego audytorium. Moderator poprosił również o komentarz do miejsca rolnictwa w programie Zielony Ład. Asystent wskazał, że kluczem do wdrożenia założeń tego programu jest rolnictwo 4.0 – na które składają się m.in. optymalizacja procesów uprawowych oraz bardzo precyzyjne stosowanie środków ochrony roślin. Dr Sikorski był jedynym uczestnikiem panelu poproszonym dwukrotnie o wypowiedź.
Relacja z panelu dostępna jest tutaj.
Uczestnicy panelu Paliwo dla dominacji, fot. ISW
Merytoryczny udział przedstawicieli Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie był przedmiotem wielu rozmów kuluarowych, gdyż w opinii uczestników Forum aspekt bezpieczeństwa żywnościowego jest często pomijany w komentarzach medialnych, tymczasem ze względu na powszechny i biologiczny aspekt ma on fundamentalne znaczenie.