plik svg - godło

Festiwal chórów

01.06.2010

Uroczystość nazwana Festiwalem, który odbył się w Krynicy-Zdroju w dniach 22 i 23 maja 2010r pod znamiennym hasłem „Duchowe i kulturowe mosty między Polska i Ukrainą” akcentowana modlitewnym śpiewem czterech chórów z Polski i Ukrainy odbiła się mocnym echem po całym kraju.

Na rozległej leśnej polanie koło Krynicy-Zdroju urządzono niemal prawdziwą koncertową salę, w której występowały wspaniałe chóry - Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie z dyrygentem Joanną Gutowską-Kuźmicz, chór „Kijewskije Błachoczestija” Ukraińskiej Cerkwi Grecko-Katolickiej ze Lwowa z dyrygentem Natalią Kiblicką, chór „Głos” z Prawosławnej Cerkwi Patriarchatu Moskiewskiego z wspaniałym dyrygentem Valerij Kalinchukiem oraz Chór „ Kniażij” z Prawosławnej Cerkwi Patriarchatu Kijowskiego z dyrygentem Jewgienij Karpowychem.

Zebrana licznie (ok. 800 osób) publiczność z Krynicy, Muszyny, gmin sąsiednich, a także gości z kraju i zagranicy wysłuchała 20 utworów, które w większości miały modlitewny charakter. Taki bowiem był cel tej uroczystości, aby poprzez utwory artystyczne o charakterze religijnym zmierzać do realizacji ekumenicznego dzieła Kościoła Powszechnego w Polsce i na Ukrainie.

Uroczystość tę zaszczycili swoją obecnością hierarchowie trzech bratnich kościołów Obrządku Bizantyjskiego dając tym samym dowód woli Kościoła Wschodniego do realizacji ekumenicznego celu. W jednym rzędzie zasiedli hierarchowie Kościoła Grecko-Katolickiego w osobach JE Ks. Abp. Jana Martyniaka, Metropolity Przemysko-Warszawskiego, JE Ks. Abpa. Ihora Voznyaka – Cerkiew św. Jura we Lwowie reprezentowanego przez Ks. Mitrata Jarosława Kaszczuka z Sokala.

Cerkiew Prawosławną Patriarchatu Moskiewskiego reprezentował JE Ks. Abp. Augustyn Markiewicz - Cerkiew św. Jerzego ze Lwowa oraz z Polski Prawosławny Biskup Gorlicki Ks. dr Paisjusz. Cerkiew Prawosławną Patriarchatu Kijowskiego reprezentowana była przez JE Ks. Bpa. Matfieja Szewczuka wraz z Ks. Kanclerzem Mykołą Biliakiem z Drohobycza.

Kościół Rzymsko Katolicki reprezentowali licznie zebrani księża z Ks. Dziekanem Parafii N. M. P. w Krynicy-Zdroju Ks. lic. Bogusławem Skotarkiem, który reprezentował Ks. Bpa. Wiktora Skworca – Ordynariusza Diecezji Tarnowskiej oraz z Księdzem Prałatem prof. dr hab. Kazimierzem Panusiem, Profesorem Papieskiego Uniwersytetu Teologicznego w Krakowie reprezentującym Archidiecezję Krakowską.

Parafie Krynickie Kościołów Wschodnich reprezentowane były przez Księży Proboszczów; Parafia Grecko-Katolicka pw. Św. Piotra i Pawła przez Ks. Mitrata Jana Pipkę oraz Parafia Prawosławna pw. Św. Włodzimierza Wielkiego przez Ks. Proboszcza Piotra Pupczyka.

Występy wszystkich chórów poprzedzały modlitwy ekumeniczne sprawowane w języku polskim i ukraińskim oraz starocerkiewnym przez duchownych wszystkich z czterech kościołów z Polski i Ukrainy.

Uroczystość miała charakter zarówno religijny jak też świecki w związku z czym Patronat Honorowy objęli z jednej strony księża Arcybiskupi i Biskupi Bratnich Kościołów zaś Patronat Świecki objęty został przez władze Rządowe i Samorządowe z Panem Marszałkiem Markiem Nawarą oraz przez Rektora Uniwersytetu Rolniczego prof. dr hab. Janusza Żmiję reprezentującego organizatora uroczystości.

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością Parlamentarzyści – poseł do Parlamentu Europejskiego dr Czesław Siekierski, który wystąpił publicznie nagradzając chóry z Ukrainy, a także Poseł w Parlamencie RP Bronisław Dutka, Starosta Nowosądecki Jan Golonka, Burmistrzowie Gmin oraz reprezentanci różnych instytucji szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego.

Po zakończeniu części artystycznej wystąpili bardzo licznie zaproszeni goście, głównie hierarchowie Kościołów Wschodnich podkreślając doniosłą rolę tego przedsięwzięcia w procesie wzajemnego zrozumienia i braterskiego traktowania Kościołów, jak też w aspekcie integracji społecznej niezależnie od wyznania, którzy wspólnie przyczyniają się do rozwoju kulturalnego i intelektualnego narodów i krajów.

Po tych wspaniałych wystąpieniach, dyplomach i odznaczeniach dla organizatorów tego przedsięwzięcia wręczone zostało najwyższe odznaczenie kościelne jakim jest Order Św. Cyryla i Metodego, który został przyznany przez Cerkiew Prawosławną za podjęte dzieło ekumeniczne, głównemu organizatorowi tej uroczystości prof. dr hab. Kazimierzowi Kosiniakowi-Kamyszowi.

Uroczystości pierwszego dnia Festiwalu zakończone zostały wspólną plenerową biesiadą którą zorganizowano dzięki ofiarności wielu sponsorów z Małopolski, a głównie z powiatu nowosądeckiego za co organizatorzy wyrazili publiczne wyrazy wdzięczności.

Drugi dzień Festiwalu przypadał w dniu świątecznym, Zesłania Ducha Świętego, które to święto w bieżącym roku przypada w tym samym dniu we wszystkich kościołach biorących udział w tej uroczystości.

W związku z tym chórzyści zarówno z Polski jak też Ukrainy uczestniczyli w liturgii sprawowanej w „swoich” kościołach po czym odbył się wspaniały koncert w sali koncertowej Nowej Pijalni Wód Mineralnych w Krynicy Zdroju.

W koncercie tym o bardzo atrakcyjnym programie uczestniczyło około 500 osób – pełna sala, owacje na stojąco i wielki aplauz dla naszych wspaniałych chórzystów, którzy zakończyli ten koncert wspólnie wyśpiewanym Hymnem „Bogurodzica” budzącym wiele emocji i wzruszeń.

Dzięki obecności licznych przedstawicieli Radia Rzeszów, Radia Kraków, Radia Nowy Sącz, Redaktorów reprezentujących wydawnictwa regionalne jak też centralne, a także Telewizji internetowej impreza ta została zapowiedziana i zrelacjonowana za co organizatorzy serdecznie dziękują.

Bezpośrednio po uroczystościach, które uznane zostały za bardzo oryginalne i wnoszące istotny wkład w budowę więzi społecznych opartych o kulturę narodów, religię i dążenie do wzajemnego zbliżania rodzą się nowe pomysły i nowe zamiary, aby rozpoczęte działania dalej realizować zataczając coraz szersze kręgi.

Wyrazy szczególnego uznania i podziękowania kierujemy do Ks. Andrieja Kaszczuka współorganizatora Festiwalu ze strony ukraińskiej.

Organizatorzy Festiwalu serdecznie dziękują wszystkim, którzy sercem i duchem wzięli udział w tych uroczystościach, wspierali organizację i zachęcali do dalszych działań.

 

W imieniu organizatorów

Prof. dr hab. Kazimierz Kosiniak-Kamysz

 

Pragniemy poinformować, że przygotowywane są materiały z występów chórów w formie płytek CD oraz film dokumentalny w formie DVD, które będą przesłane do instytucji i osób uczestniczących w Festiwalu, a także będą dostępne dla osób szczególnie zainteresowanych uroczystością.