Sierpień 2024

Nabór wniosków w ramach programu Nowe technologie w zakresie energii

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło nabór wniosków w ramach programu „Nowe technologie w zakresie energii”. Program został przygotowany, by wspierać osiągnięcia neutralności klimatycznej Polski, poprzez wdrożenie rozwiązań podnoszących bezpieczeństwo energetyczne kraju i zwiększających konkurencyjność polskiej gospodarki, co w efekcie powinno się przyczynić do zwiększenia się udziału energii pochodzącej z OZE w ogólnym miksie energetycznym kraju.

Do konkursu może przystąpić konsorcjum składające się z maksimum 5 podmiotów: przedsiębiorstw i jednostek naukowych w skład których wchodzi co najmniej jedno przedsiębiorstwo i co najmniej jedna jednostka naukowa.

Liderem konsorcjum musi być przedsiębiorstwo.

Dofinansowanie można przeznaczyć na wykonanie studium wykonalności, realizację badań podstawowych, przemysłowych, eksperymentalnych prac rozwojowych oraz prac przedwdrożeniowych. Projekt musi być realizowany w podziale na 2 fazy.

Całkowity budżet konkursu to 400 mln zł. Kwota ta została podzielona na obszary:

OBSZAR TEMATYCZNY nr T2 - Energetyka wiatrowa na lądzie i morzu – 200 mln zł

OBSZAR TEMATYCZNY nr T6 - Energetyczne wykorzystanie ciepła geotermalnego (geotermia) – 200 mln zł.

Maksymalny budżet poszczególnych faz (dla wszystkich projektów) w danym obszarze tzn. T2 i T6 jest następujący:

• Dla fazy I: 75 mln zł

• Dla fazy II: 125 mln zł

Nabór wniosków będzie trwał od 16.09.2024r. do 15.11.2024r.

Szczegółowe informacje o konkursie dostępne są na stronie NCBR.