Czerwiec 2024

XXX JUBILEUSZOWA MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA NAUKOWA PN. „INFRASTRUKTURA I ŚRODOWISKO W GOSPODARCE O OBIEGU ZAMKNIĘTYM” ORAZ JUBILEUSZ 60-LECIA PRACY NAUKOWEJ PROF. JERZEGO GRUSZCZYŃSKIEGO

Tegoroczna XXX Jubileuszowa Międzynarodowa Konferencja Naukowa z cyklu Infrastruktura i Środowisko odbyła się 16–19 czerwca 2024 r. w Bukowinie Tatrzańskiej. Jej organizatorami były: Komisja Techniczna Infrastruktury Wsi Polskiej Akademii Nauk, Stowarzyszenie Infrastruktura i Ekologia Terenów Wiejskich oraz Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, a także Politechnika Bydgoska, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytet Łódzki i Instytut Technologiczno-Przyrodniczy – PIB w Falentach.

W konferencji udział wzięło 113 osób reprezentujących osiągnięcia naukowe 43 różnych instytucji naukowych, w tym 23 ośrodków zagranicznych (m.in. z Turcji, Czech, Słowacji, Węgier, Malty, Nigerii, Brazylii).

Obrady otworzył JM dr hab. inż. Sylwester Tabor, prof. URK – rektor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, zwracając uwagę na aktualność zawartych w programie konferencji tematów, które później zostały poruszone w sesjach plenarnych, referatowych i posterowych  (woda, ścieki, odpady, drogi, monitoring środowiska, biotechnologia, energetyka odnawialna, ekologia), oraz na ich wagę dla rozwoju rolnictwa, środowiska i przemysłu, a także wdrażania gospodarki o obiegu zamkniętym w kraju i na świecie.

W konferencji udział wzięli m.in.: Sławomir Dyl – dyrektor Wydziału Programów Infrastrukturalnych i Rolnictwa w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim i przedstawiciel wojewody małopolskiego oraz dr inż. Michał Chwastek – dyrektor Krakowskiego Oddziału ARiMR, a także przedstawiciele samorządów terytorialnych i firm branżowych, którzy podkreślali istotność wymiany wiedzy z otoczeniem społeczno-gospodarczym.

Pamiątkowy plakat jubileuszu 60-lecia pracy naukowej prof. dr. hab. inż. Jerzego Gruszczyńskiego

Konferencję uświetnił jubileusz 60-lecia pracy naukowej prof. dr. hab. inż. Jerzego Gruszczyńskiego, absolwenta Wyższej Szkoły Rolniczej w Krakowie, inicjatora corocznych konferencji oraz założyciela czasopisma „Infrastruktura i Ekologia Terenów Wiejskich/Infrastructure and Ecology of Rural Areas”, które od 20 lat jest miejscem publikacji artykułów oraz monografii stanowiących podstawę do nadawania stopni i tytułów naukowych.

Uczestnicy XXX Jubileuszowej Konferencji Naukowej z cyklu Infrastruktura i Środowisko

Dziękujemy wszystkim gościom, zaproszonym prelegentom, sponsorom i uczestnikom konferencji za pomoc, okazane wsparcie i wysoki poziom merytoryczny dyskusji, łącząc wyrazy szacunku i przesyłając raz jeszcze przesłanie prof. Gruszczyńskiego: „Pamiętajmy, że pracujemy dla innych”.

Komitet Organizacyjny Konferencji