Czerwiec 2024

Wizyta naukowców z Etiopii na URK

Od 13 do 20 czerwca 2024 r. w Katedrze Gospodarki Przestrzennej i Architektury Krajobrazu URK w ramach Erasmus+ KA171 gościła 3-osobowa delegacja z Wolkite University w Etiopii.

W skład delegacji wchodzili: Dr Faris Delil YESUF – prezydent uniwersytetu, Dr Abreham Berta ANESEYEE i Mr Solomon Abirdew YRIGA – pracownicy Katedry Gospodarowania Zasobami Naturalnymi.

Wizyta naukowców z Etiopii na URK!

Podczas wizyty na URK, goście z Etiopii spotkali się z Rektorem dr hab. inż. Sylwestrem Taborem prof. URK i Prorektorem ds. Współpracy z Zagranicą prof. dr hab. inż. Andrzejem Sechmanem, odbyli liczne spotkania z pracownikami KGPiAK, odwiedzili Uniwersytecką Poliklinikę Weterynaryjną w Rząsce oraz w dn. 14.06.2024 r. aktywnie uczestniczyli w Międzynarodowej Konferencji Naukowej pt. Sztuczna inteligencja i geodane dla sensybilizacji lokalnych społeczności na rzecz zrównoważonego rozwoju przestrzennego podsumowującej projekt „Geosen” z NCBiR (https://geosen.urk.edu.pl/).

Wizyta naukowców z Etiopii na URK!

Współpraca Katedry Gospodarki Przestrzennej i Architektury Krajobrazu z Wolkite University trwa od 2019 r. Dotychczasowym jej efektem jest 5 publikacji naukowych w międzynarodowych czasopismach, m.in. Science of the Total Environment, Environmental Management czy Carbon Balance and Management oraz złożenie wspólnego projektu do programu Horyzont 2020.

Wizyta naukowców z Etiopii na URK!

Ponadto, w grudniu 2023 r. dzięki inicjatywnie dr inż. Tomasza Noszczyka, prof. URK z KGPiAK podpisane zostało dwustronne porozumienie o współpracy pomiędzy obydwoma uniwersytetami.

Wizyta naukowców z Etiopii na URK!

O sile naukowców z Etiopii świadczy też ich doświadczenie oraz duży dorobek publikacyjny, potwierdzony m.in. publikacją w czasopiśmie Nature – (https://doi.org/10.1038/s41586-021-03728-4).

Zdjęcia: archiwum własne T. Noszczyk