Czerwiec 2024

PRACOWNICY URK WZIĘLI UDZIAŁ W KONFERENCJI „INNOWACYJNA MAŁOPOLSKA. INNOWACYJNE ROLNICTWO PRZYSZŁOŚCI”

20 czerwca w siedzibie firmy Amplus w Prandocinie odbyła się konferencja pn. „Innowacyjna Małopolska. Innowacyjne rolnictwo przyszłości”.
Organizatorem konferencji był Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Jagobot – robot do zbioru truskawek

W wydarzeniu uczestniczyli naukowcy Uniwersytetu Rolniczego. Dr inż. Marcin Tomasik i mgr inż. Marcin Wąs z Katedry Inżynierii Bioprocesów, Energetyki i Automatyzacji (Wydział Inżynierii Produkcji i Energetyki) zaprezentowali automatycznego robota do zbioru truskawek o nazwie jagobot. Następnie dr hab. inż. Michał Cupiał, prof. URK – kierownik Centrum Badawczo-Rozwojowego Rolnictwa 4.0 na Uniwersytecie Rolniczym wziął udział w dyskusji zatytułowanej „Nowocześnie, smacznie, zdrowo, z troską o środowisko – jak technologia zmienia tradycyjne rolnictwo”. Z prezentacją „Technologie satelitarne w nowoczesnym rolnictwie” wystąpił dr hab. inż. Piotr Wężyk, prof. URK, z Katedry Zarządzania Zasobami Leśnymi (Wydział Leśny). W konferencji wzięły też udział pracowniczki Centrum Innowacji URK oraz Centrum Badań Prozdrowotnej i Bezpiecznej Żywności URK.

Prof. Michał Cupiał (czwarty od lewej) wziął udział w panelu dyskusyjnym „Nowocześnie, smacznie, zdrowo, z troską o środowisko – jak technologia zmienia tradycyjne rolnictwo"

O technologiach satelitarnych w rolnictwie mówił prof. Piotr Wężyk

Zaproszeni eksperci poruszyli też szereg innych tematów: o tym, jak innowacje wspierają rozwój firm rodzinnych, mówiły Katarzyna Łukasiewicz i Kinga Śliwińska z firmy Esentio sp. z o.o., a narzędzia wsparcia branży rolno-spożywczej (w ramach programu promocji gospodarczej na Wystawie Światowej Expo 2025 w Osace) przedstawiła Marta Zielińska – zastępca dyrektora Departamentu Wystawy Expo w Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Na zakończenie konferencji odbyło się zwiedzanie nowoczesnej zautomatyzowanej szklarni tunelowej, w której na 8 ha firma Amplus uprawia truskawki bez użycia pestycydów.

Nowoczesna szklarnia tunelowa firmy Amplus

Źródło: https://innowacyjna.malopolska.pl/wydarzenia/konferencje-regionalne-innowacyjna-malopolska/innowacyjne-rolnictwo-przyszlosci/