Czerwiec 2024

NA UNIWERSYTECIE ROLNICZYM ODBYŁ SIĘ „DZIEŃ MLEKA”

14 czerwca 2024 roku kampus Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie przy ulicy Balickiej 104 stał się tętniącym życiem miejscem, gdyż odbył się tam „Dzień Mleka”. Wydarzenie miało na celu promocję projektu badawczego „Sieć badawcza uczelni przyrodniczych na rzecz rozwoju polskiego sektora mleczarskiego” oraz popularyzację wiedzy na temat wartości odżywczych i prozdrowotnych właściwości mleka i produktów mlecznych. Było to wyjątkowe spotkanie, które przyciągnęło licznych uczestników z różnych środowisk.

Już od wczesnych godzin porannych każdy odwiedzający mógł znaleźć coś interesującego dla siebie. O godzinie 10:00 rozpoczęły się pierwsze prelekcje, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Słuchacze mieli okazję zgłębić tajniki produkcji lodów, dowiedzieć się więcej o wartościach odżywczych mleka oraz poznać wpływ produktów mlecznych na zdrowie kości. Każda prezentacja była niezwykle interesująca, co sprawiło, że uczestnicy chętnie zadawali pytania i brali udział w dyskusjach.

Jednym z najbardziej obleganych punktów programu były warsztaty tematyczne, które odbywały się zarówno w Centrum Innowacji oraz Badań Prozdrowotnej i Bezpiecznej Żywności, jak i na Wydziale Technologii Żywności. Uczestnicy mogli nauczyć się oznaczania zawartości cukru w napojach za pomocą refraktometru, testować swoje zmysły w identyfikowaniu zapachów i barwy, a także dowiedzieć się więcej o olejkach eterycznych i ich zastosowaniu. Warsztaty te były nie tylko edukacyjne, ale także praktyczne, co przyciągnęło zarówno młodzież, jak i dorosłych.

Strefa wystawiennicza cieszyła się również dużym zainteresowaniem. Odwiedzający mogli zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie produkcji i przetwórstwa mleka oraz porozmawiać z producentami, takimi jak ACTINATA Podhalańska Grupa Rolników czy MELBA MĘDRALA Spółka Jawna i Krajowy Związek Hodowców Bydła Polskiego Czerwonego. Szczególną uwagę przyciągały pokazy nowoczesnych aparatów udojowych oraz elektronicznego nosa do oceny jakości mleka. Atmosferę wydarzenia umilali przedstawiciele Zespołu Słopniczanie ze Słopnic w powiecie Limanowskim.

Dzieci i młodzież miały okazję uczestniczyć w licznych konkursach i zabawach, które miały na celu edukację poprzez zabawę. Warsztaty „Produkcja lodów” oraz „Sery twarde i miękkie – dlaczego tak bardzo się różnią?” były prawdziwymi hitami, a dzieci z fascynacją obserwowały procesy technologiczne i zadawały mnóstwo pytań.

Nie zabrakło również porad dietetycznych, które cieszyły się zainteresowaniem wśród dorosłych uczestników. Specjaliści z Wydziału Technologii Żywności udzielali praktycznych wskazówek na temat świadomego wyboru produktów mlecznych oraz analizowania etykiet spożywczych.

Frekwencja na „Dniu Mleka” przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Kampus odwiedziło setki osób, w tym zarówno mieszkańcy Krakowa, jak i goście z dalszych zakątków Polski. Wydarzenie zakończyło się o godzinie 15:00, pozostawiając uczestników z mnóstwem nowych informacji i pozytywnych wrażeń. Pierwszy „Dzień Mleka” bez wątpienia okazał się wielkim sukcesem. Udało się nie tylko promować projekt badawczy, ale także zwiększyć świadomość na temat korzyści zdrowotnych płynących z spożywania mleka i jego przetworów. Wysoka frekwencja oraz pozytywne opinie uczestników potwierdziły, że takie inicjatywy są nie tylko potrzebne, ale i bardzo wartościowe.