Czerwiec 2024

JUBILEUSZOWY ZJAZD ABSOLWENTÓW WYDZIAŁU ZOOTECHNICZNEGO AKADEMII ROLNICZEJ W 50. ROCZNICĘ UKOŃCZENIA STUDIÓW

15 czerwca 2024 roku odbył się Jubileuszowy Zjazd Absolwentów Wydziału Zootechnicznego Wyższej Szkoły Rolniczej – Akademii Rolniczej w Krakowie w 50. rocznicę ukończenia studiów. Część oficjalna miała miejsce w Sali Senackiej Uniwersytetu Rolniczego im. H. Kołłątaja. Uroczystość tę uświetnili swoją obecnością JM Rektor UR dr hab. Sylwester Tabor, prof. URK oraz Dziekan Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt (d. Zootechniczny) pani prof. dr hab. Dorota Zięba Przybylska. Ważnymi uczestnikami tego wydarzenia byli także emerytowani nauczyciele akademiccy z naszego Wydziału w osobach: prof. dr hab. Julian Kamiński, prof. dr hab. Kazimierz Kosiniak-Kamysz, prof. dr hab. Jan Szarek oraz prof. dr hab. Marian Tischner. JM Rektor w swoim wystąpieniu pogratulował Absolwentom podtrzymywania tej wspaniałej tradycji spotkań oraz przedstawił współczesny obraz Uniwersytetu podkreślając fakt jego nieustannego rozwoju i zmian zachodzących w bazie naukowo-dydaktycznej, kierunkach badań i strukturze kształcenia oraz planach na przyszłość. Z kolei pani prof. Dorota Zięba-Przybylska, Dziekan Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt odniosła się do teraźniejszości kierowanego przez nią Wydziału wymieniając najważniejsze fakty, które zilustrowała odtworzonym filmem dobrze oddającym złożoność zadań realizowanych w jego ramach. Po tych wystąpieniach głos zabrali nasi Seniorzy. Pierwszym z nich był pan prof. dr hab. Kazimierz Kosiniak-Kamysz, były dziekan Wydziału HiBZ, a później były rektor naszej Uczelni. Podkreślił on wagę kultywowania tradycji akademickich, których przejawem było to spotkanie, zwracając szczególną uwagę na wydaną z okazji jubileuszu, w formie reprintu, Kronikę Spotkań społeczności Absolwentów rocznika 1974, dokumentującą w opisach i obrazach 50 letni okres spotkań tej społeczności.

Drugim Seniorem, który wystąpił, był prof. dr hab. Jan Szarek, były dziekan Wydziału, który także podkreślił znaczenie tego spotkania i zaprezentował swoje najnowsze dzieło pt. „Hodowla polskiego bydła czerwonego w Polsce. Wczoraj, dziś i jutro .” Spośród absolwentów głos zabrał Kolega Henryk Dankowiakowski, wieloletni dyrektor Małopolskiej Izby Rolniczej, który odniósł się do aktualnych zmian zachodzących w rolnictwie, szczególnie w Małopolsce , wymieniając też sukcesy zawodowe niektórych spośród Absolwentów.

Po tych wystąpieniach nastąpił kulminacyjny moment uroczystości jakim było wręczenie Absolwentom dokumentu pt. „Dyplom honorowy Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie w 50 lecie ukończenia studiów wyższych w Akademii Rolniczej w Krakowie na Wydziale Zootechnicznym” Tego uroczystego aktu dokonali wspólnie JM Rektor UR i pani Dziekan Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt.

Dalsza część obchodów Jubileuszu miała miejsce w Klubie Studenckim Arka przy al. 29 Listopada, gdzie do późnych godzin wieczornych w swobodnej atmosferze uczestnicy oddawali się rozmowom i wspomnieniom.

Organizatorzy Jubileuszu bardzo dziękują PT. pracownikom Uniwersytetu zaangażowanym w przygotowanie tej uroczystości za pomoc, jakiej z ich strony doświadczyliśmy.

W imieniu Komitetu Organizacyjnego
Zjazdu Jubileuszowego