Czerwiec 2024
Udostępnij:

Misja dydaktyczna Centrum Badań Obszarów Tropikalnych URK w Gabonie


W dniach od 1 do 9 czerwca 2024 roku w Gabonie (równikowa Afryka Zachodnia, pow. 267.000 km2; 2,1 mln mieszkańców) realizowana była misja dydaktyczna pracowników Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie,finansowana z projektu Erasmus+ K171, pod patronatem Centrum Badań Obszarów Tropikalnych (CEBOT).
Celem misji URK było nawiązanie współpracy badawczej i dydaktycznej a także przygotowanie strategicznego partnerstwa z Uniwersytetem Omar Bongo (Université Omar Bongo) w Libreville, stolicy Gabonu oraz Narodową Szkołą Hydrologii i Leśnictwa (Ecole Nationale des Eaux et Forets).


Foto 1: Spotkanie z władzami Uniwersytetu Omar Bongo

Foto 2:  Członkowie delegacji CEBOT – URK

Foto 3:  Zajęcia terenowe

Pobyt w Libreville rozpoczął się od oficjalnego spotkania z władzami Uniwersytetu Omar Bongo na czele z Rektorem prof. Mesmin-Noel Soumaho, podczas którego omawiano zakres współpracy pomiędzy obiema Uczelniami. Na Uniwersytecie UOB studiuje około 30 000 studentów i jest on największym ośrodkiem akademickim w Gabonie. Kierownik misji dr hab. inż. Tomasz Zaleski, prof. URK - Dyrektor CEBOT przedstawiał strukturę naszej Uczelni, jej ofertę edukacyjną oraz możliwości realizacji wspólnych projektów dotyczących rolnictwa, leśnictwa, gospodarki żywnościowej i ochrony środowiska.

W kolejnych dniach zrealizowano program dydaktyczny, w ramach którego wygłoszono wykłady z zakresu:
•    zastosowań technologii geoinformatycznych w badaniach środowiskowych dla studentów  laboratorium LANASPET (Laboratorie d’Analyse Spatiale et des Enviroments Tropicaux) – dr hab. inż. Piotr Wężyk, prof. URK;
•    rozwoju regionalnego dla studentów kierunków ekonomicznych i społecznych – dr hab. Jakub Piecuch, prof. URK;
•    gleboznawstwa dla studentów kierunku geografia – dr hab. Tomasz Zaleski, prof. URK, dr hab. inż. Michał Gąsiorek, prof. URK i prof. Juan Carlos Usuga (Uniwersytet Narodowy w Medellin, Kolumbia – profesor wizytujący URK);
•    przeprowadzono również zajęcia terenowe w lasach deszczowych strefy równikowej dla studentów geografii.

Podczas pobytu nasi naukowcy odwiedzili Gabońską Agencję Kosmiczną (Agence Gabonaise d’Etudes et d’Observations Spatiales, AGEOS), ośrodek zajmujący się odbiorem danych satelitarnych dla Afryki Zachodniej i dostarczaniem produktów kartograficznych jak również wyników modelowania dla instytucji odpowiedzialnych między innymi za leśnictwo, rolnictwo i ochronę środowiska.

Foto 4: Wykład z technologii geoinformatycznych

Foto 5: Wizyta w  Gabońskiej Agencji Kosmicznej

Foto 6: Wyznaczenie położenia równika na drodze N1


W ramach działalności CBOT odwiedzono także plantacje kauczuku, palmy oleistej oraz owoców i warzyw uprawianych w obszarach tropikalnych a także różne biomy leśne np. unikalne lasy namorzynowe (mangrowia).
Przy okazji wizyty studyjnej grupa naszych naukowców miała możliwość odwiedzin szpitala w Lambarênê założonego i prowadzonego przez słynnego filozofa, lekarza, filantropa i muzykologa Alberta Schweizera (1875-1965) – laureata nagrody Nobla.
Jednym z niezamierzonych celów pobytu była weryfikacja i zaznaczenie poprawnego przebiegu równika na głównej drodze N1 pomiędzy miejscowościami Kango i Bifoun, zaproponowana przez dr hab. inż. Piotr Wężyka, prof. URK. Ta inicjatywa była możliwa tylko dzięki aprobacie i pomocy dr Dieudonne Mouketou-Tarazewicza z Uniwersytetu Omar Bongo i członka Rady Programowej CBOT URK.

Ostatniego dnia pobytu odwiedzono parafię w Cocobeach - jedną z czterech misji w Gabonie -prowadzonych przez braci z Warszawskiej Prowincji zakonu Kapucynów.
Dzięki wyjątkowej pomocy organizacyjnej udzielonej przez dr Dieudonne Mouketou-Tarazewicza misja zakończyła się sukcesem i wzmocnieniem kontaktów z Uniwersytetem UOB, za co uczestnicy wyjazdu składają serdeczne podziękowania.

Tekst i zdjęcia: Uczestnicy Misji CEBOT- URK

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
  
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Aleja Mickiewicza 21, 31-120 Kraków
rector[a]urk.edu.pl
NIP: 675 000 21 18    REGON: 000001815    ESP: /URKRAKOW/skrytka
  
© 2024 Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie