Czerwiec 2024
Udostępnij:

SENSORYCZNY OGRÓD WYCISZEŃ AUTORSTWA STUDENTÓW URK UROCZYŚCIE OTWARTO W PROKOCIMSKIM SZPITALU


5 czerwca 2024 r. w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w krakowskim Prokocimiu otwarto „sensoryczny ogród wyciszeń”. Z wielką satysfakcją i dumą możemy oznajmić, że ta niezwykła część szpitalnej przestrzeni została zaprojektowana przez studentów Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Ogród został stworzony jako przestrzeń do relaksu i wyciszenia dla małych pacjentów, ich rodzin oraz personelu medycznego. Jest to miejsce, gdzie dzieci mogą odpocząć od szpitala, korzystając z otoczenia naturalnej zieleni, wsłuchując się w dźwięki przyrody i dotykając obiektów o różnorodnej teksturze.

Podczas uroczystego otwarcia ogrodu Wojciech Cyrul – dyrektor szpitala wyraził przekonanie, że miejsce to „przyniesie wiele radości i ukojenia małym pacjentom. Jestem przekonany - dodał - że będzie to przestrzeń, która sprawi, że ich pobyt w szpitalu stanie się przyjemniejszy”.Obecny na uroczystości rektor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie – dr hab. inż. Sylwester Tabor, prof. URK, podziękował autorom ogrodu: Ewelinie Janocie, Anecie Oświęcimce i Mateuszowi Kotowi – obecnie absolwentom kierunku sztuka ogrodowa na Wydziale Biotechnologii i Ogrodnictwa URK, którzy projekt wykonali w ramach przedmiotu „ogrody terapeutyczne” pod opieką dr inż. Bożeny Szewczyk-Taranek i dr inż. Moniki Cioć. „Jestem dumny – mówił rektor – z pracy naszych Studentów oraz ich Opiekunów, którzy włożyli ogrom wysiłku w zaprojektowanie ogrodu sensorycznego. Ich zaangażowanie, kreatywność i dbałość o każdy detal są godne podziwu. Niezmiernie cieszy także fakt, że wykonany przez Studentów projekt, dzięki jego realizacji pełnić będzie ważną funkcję terapeutyczną i edukacyjną dla najmłodszych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, którzy w przyjemnym, zielonym otoczeniu dochodzić będą do zdrowia. To przykład jak połączenie teorii z praktyką może przynieść doskonałe rezultaty. Gratuluję także Dyrekcji Szpitala determinacji w realizacji tego ambitnego przedsięwzięcia”.Opracowanie: Jacek Okarmus (na podstawie informacji prasowej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie: https://szpitalzdrowia.pl/otwarcie-sensorycznego-ogrodu-wyciszen/)

Zdjęcia: Adam Szczypczyk (USDK)

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
  
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Aleja Mickiewicza 21, 31-120 Kraków
rector[a]urk.edu.pl
NIP: 675 000 21 18    REGON: 000001815    ESP: /URKRAKOW/skrytka
  
© 2024 Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie