Maj 2024

XXII OGÓLNOPOLSKIE DNI OWADA POBIŁY KOLEJNY REKORD FREKWENCJI

W dniach od 24 do 26 maja na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie odbyły się XXII Ogólnopolskie Dni Owada pod hasłem „Owady piękne i różnorodne”. Licznie przybyli wielbiciele przyrody mogli obejrzeć wystawy żywych owadów krajowych i egzotycznych, w tym motyli, owadów wodnych i koprofagów. Demonstrowano też rośliny i zwierzęta owadożerne, ule pokazowe, preparaty mikroskopowe, kolekcje fotografii entomologicznej. Chętni mogli wziąć udział w warsztatach z tworzenia domków dla owadów (tzw. „ekohotele”), były też zabawy oraz zajęcia plastyczne dla dzieci, kiermasz produktów pszczelich i sprzętu pszczelarskiego, stoisko z biżuterią entomologiczną, seanse filmów o owadach, a nawet gra terenowa.

Organizatorzy przygotowali program interesujących wykładów. Były to: „Owady piękne i różnorodne” prof. dr. hab. inż. Kazimierza Wiecha, „Co się dzieje w kupie” dr. hab. Andrzeja Górza, „Roślinni drapieżnicy” dr. Piotra Stolarczyka, „Nieoczywiste piękno” dr inż. Marty Olczyk, „Imperium na biurku, czyli mrówki jako zwierzęta domowe” Oskara Fryźlewicza,„Poskromić bestie, czyli hodowla straszyków” inż. Michała Tomczyka, „Co w trawie piszczy, czyli jak questy zbliżają nas do Natury" Krzysztofa Florysa.

XXII Ogólnopolskie Dni Owada - których pomysłodawcą i głównym organizatorem jest prof. Kazimierz Wiech - przyciągnęły jak zawsze nieprzebrane tłumy dorosłych i dzieci, zaliczając kolejny rekord frekwencji.

Opracowanie: Jacek Okarmus
Zdjęcia: Agnieszka Szlęzak-Gruszkowska