Maj 2024
Udostępnij:

Za nami XX edycja Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie


W dniach od 16 do 18 maja 2024 r. odbyła się XX edycja Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie, której głównym koordynatorem był Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum.

Uroczysta inauguracja Festiwalu odbyła się 16 maja br.  w Polskiej Akademii Umiejętności przy ul. Sławkowskiej 17. W uroczystości na zaproszenie Prorektora ds. Collegium Medicum prof. dr. hab. med. Tomasza Grodzickiego uczestniczył dr hab. inż. Sylwester Tabor, prof. URK – rektor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie i wielu znamienitych gości.

Aktywności festiwalowe na URK odbyły się na Wydziale Rolniczo-Ekonomicznym, Wydziale Hodowli i Biologii Zwierząt, Wydziale Biotechnologii i Ogrodnictwa, Wydziale Technologii Żywności, w  Bibliotece Głównej oraz w Muzeum Gleb URK.

Dodatkowo, w piątek, 17 maja w Pałacu Potockich (Rynek Główny 20) od godziny 10:40 do 11:45 odbyła się debata, której moderatorem była dr inż. Katarzyna Petka z Wydziału Technologii Żywności (Katedra Technologii Produktów Roślinnych i Higieny Żywienia), dr hab. inż Jakub  Barbasz, prof. IKiFP PAN, uczestnikami studenci i doktoranci Wydziału Technologii Żywności URK. Debata nosiła tytuł "Fakty i mity żywieniowe - czyli co jest prawdą a co niekoniecznie, w świetle najnowszych badań naukowych". 

 

dr.inż. Katarzyna Petka podczas debaty, fot. Jacek Okarmus

Uczestnicy debaty, fot. Jacek Okarmus

W sobotę, 18 maja na scenie zlokalizowanej na Rynku Głównym w Krakowie odbyły się występy zespołów artystycznych z krakowskich uczelni, które poprzedzone zostały wejściem władz krakowskich uczelni, władz miasta, Rady Programowej i  Komitetu Organizacyjnego na scenę. Występy na scenie poprzedziła również symultana (od godz. 10:00 – 11:00), podczas której mistrz szachowy  grał jednocześnie z wieloma przeciwnikami reprezentującymi krakowskie uczelnie. Wśród uczestników była – studentka I roku Wydziału Technologii Żywności URK, kierunku dietetyka, Julia Skura.


Władze krakowskich uczelni, władze miasta, członkowie Rady programowej i Komitetu Organizacyjnego, fot. Jacek Okarmus

Wśród wielu znamienitych osób obecny był  dr hab. inż. Sylwester Tabor, prof. URK – rektor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Na scenie wystapili: Studencki Zespół Góralski Skalni, Chór Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Hagard”.

 

Skalni podczas wystepu, fot. Krzysztof Kupiec
Chór URK podczas występu, fot. Lucyna Brożek

                              ZSM Hagard na scenie, fot. Agnieszka Szlęzak-Gruszkowska

Hasło tegorocznego, 20. już Festiwalu brzmiało „Kraków miastem nauki i sztuki”. Patronem wydarzenia był prof. Mieczysław Mięsowicz, jeden z najwybitniejszych polskich fizyków, mający ogromny wkład w integrację środowiska naukowego Krakowa.

 Mamy nadzieję, do zobaczenia za rok - na kolejnej już XXI edycji Festiwalu Nauki i Sztuki!

 Fotogaleria

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
  
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Aleja Mickiewicza 21, 31-120 Kraków
rector[a]urk.edu.pl
NIP: 675 000 21 18    REGON: 000001815    ESP: /URKRAKOW/skrytka
  
© 2024 Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie