Marzec 2024

UROCZYSTE ODSŁONIĘCIE RZEŹBY BOHDANA SMOLENIA

21 marca br. przy ul. Jabłonowskich 10 odbyła się uroczystość odsłonięcia rzeźby przedstawiającej Bohdana Smolenia.

Wykonana z brązu rzeźba – zaprojektowana i wykonana przez krakowskiego rzeźbiarza, prof. Karola Badynę (ASP) umieszczona została na rogu ulic Jabłonowskich i Czapskich i przylega do elewacji Domu Studenckiego „Bratniak” (dawniej DS „Blokada”). To w Krakowie rozpoczęła się kariera Bohdana Smolenia w sławnym w latach 1969 – 1978 Kabarecie „Pod Budą”, mającym swą siedzibę właśnie w „Bratniaku” – akademiku ówczesnej Wyższej Szkoły Rolniczej. Smoleń był jego współzałożycielem i niekwestionowaną gwiazdą. Z Kabaretem „Pod Budą” zdobył liczne nagrody i wyróżnienia: I miejsce w przeglądzie START 70 w Olsztynie, „Trójząb Neptuna” na Famie 72, dwukrotnie „Złote Rogi Kozicy” na zakopiańskim przeglądzie, nagrodę indywidualną i zbiorową Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie. Występował w siedmiu (z ośmiu) programów kabaretu „Pod Budą” w latach 1969 – 1976.

Relacja na kanale Youtube:

B. Smoleń studiował na Wydziale Zootechniki Akademii Rolniczej (obecnie Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie). Inicjatorami upamiętniania artysty są członkowie Kabaretu „Pod Budą” oraz Stowarzyszenie Wychowanków Uniwersyteckich Studiów Rolniczych w Krakowie. W uroczystości wzięły udział Władze Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz wielu znamienitych gości i przyjaciół artysty.

fot. Piotr Dul