Styczeń 2024

FARM SMART najbardziej innowacyjnym produktem ogrodniczym w 2024 roku!

System FARM SMART uzyskał nagrodę im. Prof. Pieniążka, jako najbardziej innowacyjny produkt ogrodniczy 2024 roku.

W projekcie "Precyzyjne Ogrodnictwo" brali udział pracownicy trzech wydziałów Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Z Wydziału Rolniczo - Ekonomicznego byli to: prof. dr hab. inż. Bogdan Kulig, dr hab. inż. Andrzej Oleksy prof. URK oraz mgr inż. Barbara Czekaj; z Wydziału Inżynierii Produkcji i Energetyki: dr hab. inż. Michał Cupiał prof. URK, dr hab. inż. Sylwester Tabor prof. URK, dr hab. inż. Anna Szeląg-Sikora prof. URK, a z Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa: prof. dr hab. inż. Stanisław Mazur. Zespół URK pracował pod kierownictwem dr hab. inż. Iwony Domagały-Świątkiewicz prof. URK również z Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa. Celem projektu była poprawa bezpieczeństwa i jakości uprawianych warzyw/owoców oraz ograniczenie kosztów produkcji, dzięki ogólnokrajowemu systemowi wspomagania decyzji w uprawach ogrodniczych.

FARM SMART stworzony przez firmę Agro Smart Lab to precyzyjny system monitoringu i sygnalizacji chorób oraz szkodników. Podczas tegorocznej edycji Targów Sadownictwa i Warzywnictwa 2024, produkt ten otrzymał nagrodę im. Prof. Szczepana A. Pieniążka jako najbardziej innowacyjny i wnoszący istotny wkład w rozwój ogrodnictwa m.in. poprzez wsparcie producentów owoców w podejmowaniu decyzji w zakresie nawożenia i ochrony roślin m.in. przed chorobami takimi jak: szara pleśń, parch jabłoni, mączniak prawdziwy, czy nekrotyczna plamistość liści i pseudomonas.

Farm Smart umożliwia stały monitoring upraw jabłoni, gruszy, śliwy i czereśni oraz owoców jagodowych przy wykorzystaniu danych pochodzących ze stacji meteorologicznych, fotopułapek odławiających szkodniki oraz specjalnie opracowanych modeli chorobowych i fenologicznych rozwoju szkodnika.

Serdecznie gratulujemy!