Styczeń 2024

Wizyta delegacji z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie w Brukseli

W dniach 22-23 stycznia delegacja w składzie Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej – prof. dr hab. inż. Andrzej Sechman, Kanclerz URK – mgr Marcin Gałan, Dyrektor Biura Współpracy i Wymiany Międzynarodowej – mgr Dominika Dankiewicz, Przewodnicząca Komisji Rektorskiej ds. Współpracy z Zagranicą – prof. dr hab. inż. Małgorzata Kotula-Balak oraz Starszy Referent Kancelarii Kanclerza – Aleksandra Kieszkowska brała udział w szeregu spotkań w Brukseli.

22 stycznia delegacja URK brała udział w rozmowach w Parlamencie Europejskim, których przedmiotem była działalność lobbingowa w strukturach Unii Europejskiej oraz pozyskiwanie środków z KPO oraz Komisji Europejskich na odnawialne źródła energii oraz badania naukowe. Spotkania dotyczyły również Zielonego Ładu oraz Programu Horyzont. Szczególnie wartościowe rozmowy w tym zakresie miały miejsce z Przedstawicielem Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej Badań Naukowych i Innowacji – Panem Dominikiem Sobczakiem oraz Eurodeputowanym – Panem Andrzejem Halickim.  Proces lobbingowy zapoczątkowany w Brukseli będzie kontynuowany poprzez kolejne planowane rozmowy z Przedstawicielstwami Małopolski oraz RP.

Drugiego dnia w Biurze InnoTechKrak w Brukseli miało miejsce pierwsze oficjalne spotkanie – Uniwersytet Europejski. Była to okazja do rozszerzenia współpracy o kolejne partnerstwa. Co więcej, delegatura URK spotkała się również z przedstawicielami CEDEC, jak również rozpoczęły się rozmowy w ramach nawiązania potencjalnej współpracy z Austriacką Izbą Gospodarczą.

Uniwersytet Rolniczy jest pierwszą uczelnią mającą własne przedstawicielstwo w Brukseli – co początkuje nową erę w zakresie rozwoju uczelni, w szczególności w przedmiocie umiędzynarodowienia oraz intensywnej współpracy na tym szczeblu.

Opracowanie tekstu: Aleksandra  Kieszkowska