Październik 2023
Udostępnij:

ŁĄCZENIE POTENCJAŁU DZIEDZICTWA KULTUROWEGO POWIATU GORLICKIEGO Z POTENCJAŁEM NAUKOWYM UNIWERSYTETU ROLNICZEGO W KRAKOWIE TEMATEM KONFERENCJI W GORLICACH


11 października 2023 r. w Centrum Kształcenia Zawodowego w Gorlicach odbyła się konferencja zatytułowana „Łączenie potencjału dziedzictwa kulturowego powiatu gorlickiego z potencjałem naukowym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie”. Organizatorami wydarzenia byli: dr hab. Wioletta Knapik, prof. URK – kierownik Obserwatorium Rozwoju i Dziedzictwa Kulturowego Regionów Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Maria Gubała – starosta Powiatu Gorlickiego i Adam Urbanek – członek Zarządu Powiatu Gorlickiego.

Na wstępie, po przywitaniu licznie zgromadzonych uczestników konferencji, wśród których oprócz naukowców URK, przedstawicieli miejscowych samorządów i jednostek organizacyjnych powiatu sporą grupę stanowili uczniowie gorlickich szkół średnich, głos zabrał JM dr hab. inż. Sylwester Tabor, prof. URK. Rektor Uniwersytetu Rolniczego przedstawił w skrócie specyfikę działalności krakowskiej uczelni oraz zachęcał młodzież do podjęcia studiów w Krakowie.


Wystąpienie rektora URK – prof. Sylwestra Tabora


Następnie pani starościna Maria Gubała zaprezentowała kulturalne i rekreacyjne walory powiatu gorlickiego, po czym pani prof. Wioletta Knapik przedstawiła założenia i rezultaty kierowanego przez siebie projektu „Włączenie zanikającego dziedzictwa kulturowego do innowacyjnej strategii rozwoju obszarów wiejskich”.


"Mam nadzieję – mówiła podczas wystąpienia starosta – że dzisiejsza konferencja stanowić będzie pierwsze przęsło powstającego mostu współpracy pomiędzy Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie a Powiatem Gorlickim".

Jego celem jest utworzenie Interaktywnej Platformy Dziedzictwa Kulturowego – Moduł Małopolska, która stanie się narzędziem ułatwiającym planowanie strategii rozwoju społeczno-gospodarczego województwa małopolskiego w oparciu o wykorzystanie unikatowych (zanikających) elementów dziedzictwa kulinarnego i przyrodniczego. Połączone komponenty tego dziedzictwa stanowią innowacyjne podejście w zakresie ich wykorzystania w planowaniu rozwoju i budowaniu przewagi konkurencyjnej regionu. Wybór danych elementów dziedzictwa kulinarnego i przyrodniczego będzie podyktowany ich przydatnością w osiągnięciu efektu synergii w strategii rozwoju.


Prof. Wioletta Knapik przedstawiła założenia i rezultaty projektu „Włączenie zanikającego dziedzictwa kulturowego do innowacyjnej strategii rozwoju obszarów wiejskich”


O działalność muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów mówiła jego dyrektorka – Katarzyna Szepieniec, po czym rozpoczęły się wystąpienia konferencyjne pracowników naukowych Uniwersytetu Rolniczego. Oto ich lista:

  • dr inż. Anna Stępień (Wydział Technologii Żywności), „Żywność przyszłości”
  • dr inż. Marcin Tomasik (Wydział Inżynierii Produkcji i Energetyki), „Robotyka i mechatronika”
  • dr inż. Magdalena Frączek, prof. URK (Wydział Leśny), „Leśnictwo przyszłości”
  • dr inż. Mirosław Zagórda (Wydział Inżynierii Produkcji i Energetyki), „Systemy satelitarne, radarowe i teledetekcyjne wykorzystywane w rolnictwie”
  • dr hab. Aneta Koronowicz, prof. URK (Wydział Technologii Żywności) i dr Anna Wisła-Świder, prof. URK, „Badania naukowe prowadzone w ramach dyscypliny nauki biologiczne”
  • dr Marcin Przybyło (Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt), „Wyzwania w żywieniu zwierząt w ogrodach zoologicznych”
  • dr Sławomir Lisek (Wydział Rolniczo-Ekonomiczny), „Studia na kierunkach ekonomia i zarządzanie”
  • dr n. wet. Grzegorz Lonc (Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej), „Zajrzeć głębiej – układ pokarmowy zwierząt domowych”
  • dr inż. Karol Król, prof. URK (Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji), „Dydaktyka w zakresie dziedzictwa kulturowego”


Gorlicka konferencja wzbudziła spore zainteresowanie


Dr inż. Magdalena Frączek, prof. URK przedstawiła referat pt. „Leśnictwo przyszłości”


O wyzwaniach w żywieniu zwierząt w ogrodach zoologicznych mówił dr Marcin Przybyło


Dr inż. Karol Król, prof. URK zaprezentował temat „Dydaktyka w zakresie dziedzictwa kulturowego”


Prezentacje wzbudziły żywe zainteresowanie zebranych, w tym młodzieży, którą wykładowcy starali się zarazić swoją naukową pasją. Daje to nadzieję, że niejeden z obecnych na konferencji młodych Gorliczan w niedalekiej przyszłości zdecyduje się na studia w Krakowie. Warto też wspomnieć, że podczas konferencji rektor i starościna zadeklarowali wolę dalszej współpracy, która w niedalekiej przyszłości ma się stać przedmiotem umowy między uczelnią a powiatem.


Maria Gubała – starosta Powiatu Gorlickiego, prof. Sylwester Tabor – rektor URK i prof. Wioletta Knapik – kierownik Obserwatorium Rozwoju i Dziedzictwa Kulturowego Regionów URK

Konferencja odbyła się pod patronatem honorowym rektora Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, a patronatem medialnym wydarzenie objęli: Centrum e-Learningu URK, Gorlice24.pl, Halo Gorlice i Gorlice.tv.

Tekst i zdjęcia: Jacek Okarmus

 

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
  
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Aleja Mickiewicza 21, 31-120 Kraków
rector[a]urk.edu.pl
NIP: 675 000 21 18    REGON: 000001815    ESP: /URKRAKOW/skrytka
  
© 2024 Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie