Wrzesień 2023

W NIEDZIELĘ ODBYŁY SIĘ I GMINNO-UNIWERSYTECKIE DOŻYNKI

W niedzielę, 10 września 2023 r. w Rolniczym Gospodarstwie Doświadczalnym URK w Prusach odbyły  się I Gminno-Uniwersyteckie Dożynki. W tym roku tradycyjne polskie święto plonów zorganizowane zostało po raz pierwszy wspólnie przez Gminę Kocmyrzów-Luborzyca oraz Uniwersytet Rolniczy w Krakowie.

Uroczystości rozpoczął przemarsz korowodu dożynkowego Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Kocmyrzów-Luborzyca z tradycyjnymi wieńcami, bochnami chleba i kołaczami wraz z księdzem proboszczem Franciszkiem Walkoszem oraz Orkiestrą Dętą „Kosynierzy”z Luborzycy. Następnie odbyła się polowa Msza Święta, podczas której poświęcono wieńce i dożynkowe chleby, stanowiące symbol tegorocznych zbiorów. Otwarcia I Gminno – Uniwersyteckich  Dożynek w Prusach, dokonali Gospodarze wydarzenia: Wójt Gminy Kocmyrzów-Luborzyca Marek Jamborski oraz Prorektor Uniwersytetu Rolniczego prof. dr hab. inż. Agnieszka Filipiak-Florkiewicz, którzy następnie częstowali chlebem wszystkich zgromadzonych uczestników Dożynek.

W dalszej kolejności Koła Gospodyń Wiejskich obdarowały wieńcami szczególnie zasłużone osoby. Koło Gospodyń z Kocmyrzowa swój wieniec przekazało Wójtowi Gminy Kocmyrzów – Luborzyca Markowi Jamborskiemu, a Koło Gospodyń z Prus, Pani Prorektor Uniwersytetu Rolniczego prof. dr hab. inż. Agnieszce Filipiak-Florkiewicz. Następnie Koło Gospodyń z Karniowa obdarowało wieńcem Przewodniczącą Rady Gminy Małgorzatę Doniec, Koło Gospodyń z Dojazdowa - proboszcza parafii w Prusach - księdza Franciszka Walkosza, a Koło Gospodyń z Sulechowa - Kierownika Rolniczego Gospodarstwa Doświadczalnego URK w Prusach, Jerzego Jaskiernię.

W trakcie wydarzenia odbyły się występy artystyczne m.in.: Zespołu Pieśni i Tańca „Złoty Kłos”, orkiestry dętej „Kosynierzy” z Luborzycy, Studenckiego Zespołu Góralskiego Uniwersytetu Rolniczego „Skalni” oraz Zespołu „Maszkowiacy”.

W trakcie Dożynek odbywała się przygotowana przez Uniwersytet Rolniczy wystawa muzealnych traktorów oraz sprzętu do pielęgnacji terenów zielonych. Podziwiać można było także nowoczesne uniwersyteckie poletko doświadczalne Wydziału Rolniczo-Ekonomicznego URK. Podczas wydarzenia obecni byli lokalni pszczelarze oraz gospodarstwa ekologiczne. Swoje stoisko miała też Winnica Uniwersytetu Rolniczego „Garlicki Lamus”, gdzie można było zakupić uniwersyteckie wina, jabłka i gruszki, a także zapoznać się z ofertą studiów na URK. Nie zabrakło również atrakcji dla dzieci oraz stoisk wypełnionych po brzegi lokalnymi przysmakami  (m.in. ciastami, pasztetami, lemoniadami i przekąskami) oraz tradycyjnym rękodziełem.

Dożynkowe święto w polskiej tradycji to czas radości i podziękowań. Jest to wspaniała okazja do zaprezentowania dorobku rolniczego i bogatego dziedzictwa kulturowego regionu. Za trud i ciężką pracę oraz za kultywowanie ludowych tradycji rolnikom z Gminy Kocmyrzów-Luborzyca podziękowania złożyli m.in. przybyli do Prus Goście, m.in. Poseł na Sejm RP Ireneusz Raś, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa, Rafał Komarewicz, a także prof. dr hab. inż. Bogdan Kulig -Dziekan Wydziału Rolniczo-Ekonomicznego URK.

Prorektor ds. Nauki URK, prof. dr hab. inż. Agnieszka Filipiak Florkiewicz w imieniu JM Rektora URK, dr. hab. inż. Sylwestra Tabora, prof. URK, podziękowała kierownikowi Rolniczego Gospodarstwa Doświadczalnego URK – mgr inż. Jerzemu Jaskierni oraz wszystkim zaangażowanym pracownikom Uczelni za ich trud i ciężką pracę, dzięki czemu udało się zebrać tak wysokie plony.

Konferansjerem wydarzenia była Dyrektor Centrum Kultury Kocmyrzów-Luborzyca, Agnieszka Brodowska.
Serdecznie dziękujemy władzom Gminy Kocmyrzów-Luborzyca za wspaniałą współpracę przy organizacji tego pięknego święta.