Wrzesień 2023

III Polsko-Chorwacka Konferencja Rektorów w Zadarze

W dniach 3–5 września 2023 r. odbyła się III Polsko-Chorwacka Konferencja Rektorów w Zadarze, której organizatorem był konsul Republiki Chorwacji w Krakowie Paweł Włodarczyk. W Konferencji uczestniczyli przedstawiciele uczelni zrzeszonych w Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa oraz członkowie Kolegium Rektorów Uczelni Chorwackich. Uniwersytet Rolniczy w Krakowie był reprezentowany przez Prof. dr hab. inż. Andrzeja Sechmana, Prorektora ds. Współpracy z Zagranicą.

W trakcie Konferencji Prof. dr hab. Andrzej Sechman wygłosił wykład pt. „Digitization in the management of university administration and university research projects”.

Konferencję zakończyło podpisanie porozumienia (Memorandum of Understanding) o współpracy między Konferencją Rektorów Chorwackich i Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa. Podpisali je Przewodniczący Konferencji Rektorów Chorwackich, rektor Uniwersytetu w Zagrzebiu prof. Stjepan Lakušić oraz rektor Akademii Górniczo-Hutniczej prof. dr hab. inż. Jerzy Lis, wiceprzewodniczący Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa.

Podpisane porozumienie stwarza podstawę do podpisywania innych porozumień, listów intencyjnych czy umów dotyczących konkretnych projektów oraz umożliwia nawiązanie kontaktów i współpracy miedzy Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie a chorwackimi Uniwersytetami, które były licznie reprezentowane podczas Konferencji przez ich Rektorów i/lub Prorektorów.