Czerwiec 2023

WIZYTA PRACOWNIKÓW URK W REGIONIE CENTRALNYM-DOLINIE LOARY

Delegacja Uniwersytetu Rolniczego, prorektor ds. współpracy z zagranicą, prof. dr hab. inż. Andrzej Sechman, prodziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Geodezji, dr hab. inż. Tomasz Salata, prof. URK, kierownik Katedry Gospodarki Przestrzennej i Architektury Krajobrazu prof. dr hab. inż. Józef Hernik oraz dr inż. arch. Barbara Olczak w dniach od 21 do 27 maja 2023 r. przebywała w Regionie Centralnym-Dolinie Loary we Francji w celu nawiązania współpracy naukowo-dydaktycznej z Francją. Delegacja brała udział w wielu spotkaniach w jednostkach naukowo-dydaktycznych, zarządzania zielenią miejską oraz przedstawicielami rolnictwa departamentu Loir-et-Cher.

Pobyt delegacji rozpoczął się od spotkania z panią Krystyną Lizard, prezesem Stowarzyszenia Polskich Inżynierów i Techników we Francji (SITPF). Następnie odbyło się spotkanie z inż. Hélène Demonchaux – zastepcą dyrektora z Zarządu Zieleni Miejskiej w Blois (Directrice Adjointe Parcs & Jardins, Blois). Dalej odbyło się spotkanie z Olivier Gaudin i Lolitą Voisin w Ecole de la Nature et du Paysage de l’Instytute National des Sciances Appliquées (INSA), jednej z czterech uczelni we Francji, gdzie kształceni są architekci krajobrazu. Delegacja odbyła również spotkania z Dyrekcją oraz przedstawicielami Zespołu Szkół Rolniczych Pomaturalnych w Blois, Montoire i Vendôme oraz z przedstawicielami Cécile Chamaillard, dyrektorem Maison Familiale et Rurale w Orléans La Source. Pobyt w Regionie Centralnym-Dolinie Loary obejmował również wizyty w przedsiębiorstwach rolniczych, m.in. w gospodarstwie rolniczym oraz biogazowni w Séris, mleczarni Laiterie Saint Denis de l’Hotel, u producenta ryb (Pisciculture de la Rotière w Fontaines en Sologne), na plantacji truskawek oraz wizytę na giełdzie truskawek prowadzonej przez spółdzielnię Coopérative des producteurs de fraises w Fontaines en Sologne. Ponadto, odbyło się spotkanie z Arnaud Bessé, prezesem Izby Rolniczej (Chambre d’Agriculture de Loir-et-Cher) oraz z Olivierem Peyratem, dyrektorem Inkubatora przedsiębiorczości Village by CA – Contres.

W ramach wizyty delegacja URK spotkała się z panią Mathilde Desjonqueres, deputowaną do Parlamentu Francuskiego i bliskim współpracownikiem Ministra Rolnictwa Francji (Marc Fresneau).
Program wizyty został przygotowany przez prof. dr hab. inż. Jerzego Nizińskiego (Institut de Recherche pour le Développement, IRD) oraz Michel Pillefer, Wice-prezesa Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej (Chambre de Commerce et d'Industrie, CCI de Loir-et-Cher).