Styczeń 2023

Za nami seminarium pt. "Techniki Termowizji"

W środę tj. 25 stycznia 2023 r. odbyło się organizowane przez przez Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt i Katedrę Zoologii i Dobrostanu Zwierząt oraz firmę EC TEST Systems - drgania akustyka termowizja szybkie kamery (ects.pl) seminarium pt. "Techniki Termowizji", dotyczące zastosowania termowizji w aplikacjach badawczo-rozwojowych.

Przedstawione zostały podstawy teoretyczne dotyczące rejestracji obrazów przez kamery termowizyjne FLIR z detektorami mikrobolometrycznymi (przykładowo FLIR E96, T1020, A655sc)  oraz fotonowymi (przykładowo FLIR A6753, X6901sc, RS6780), dzięki temu słuchacze mogli zrozumieć różnicę w jakości obrazów oraz prędkościach rejestracji w dynamicznych zjawiskach, jak na przykład badania zmęczeniowe próbek czy też detekcja gazów takich jak metan, CO oraz CO2.

W czasie spotkania zostały również przedstawione wyniki z zastosowania termowizji w diagnostyce weterynaryjnej oraz badań w skali mikroskopowej. W seminarium udział wzięło ok. 30 osób, w tym studentów, reprezentujących różne Wydziały i Katedry Uniwersytetu Rolniczego i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, a także Ośrodków Doradztwa Rolniczego i Przemysłu.