Grudzień 2022

Za nami konferencja naukowa pt. „Dziedzictwo kulturowe Małopolski w strategii rozwoju”

W czwartek, 15 grudnia br. w Małopolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Karniowicach odbyła się konferencja pt. „Dziedzictwo kulturowe Małopolski w strategii rozwoju”, zorganizowana przez: Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie oraz Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Karniowicach.

Konferencję poprowadzili główni Organizatorzy wydarzenia: dr hab. Wioletta Knapik, prof. URK, kierownik Obserwatorium Rozwoju i Dziedzictwa Kulturowego Regionów oraz dyrektor Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Karniowicach - Dominik Pasek.

Wśród gości konferencji znaleźli się m.in.: prof. dr hab. inż. Agnieszka Filipiak-Florkiewicz - Prorektor ds. Nauki URK, prof. dr hab. inż. Bogdan Kulig – Dziekan Wydziału Rolniczo-Ekonomicznego, Agnieszka Szlubowska -  Dyrektor Urzędu Statystycznego w Krakowie oraz Jerzy Adam Radoń - Dyrektor Małopolskiego Oddziału Regionalnego ARiMR.

W trakcie konferencji swoje dziedzictwo kulturowe prezentowało pięć powiatów biorących udział w projekcie. Można było zobaczyć np. wytwarzaną metodą klockową koronkę z Bobowej, a także posmakować tradycyjnych potraw i przysmaków. Konferencję uświetnił występ Studenckiego Zespołu Góralskiego „Skalni” oraz promocja i sprzedaż produktów świątecznych.

Celem konferencji była m.in. prezentacja projektu naukowo-badawczego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie z programu pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa”, ogłoszonego przez Ministra Edukacji i Nauki, nr NdS/529080/2021/2021, pt.: Włączenie zanikającego dziedzictwa kulturowego do innowacyjnej strategii rozwoju obszarów wiejskich (RuralStrateg). Projekt RuralStrateg ma na celu wspieranie procesów innowacyjności w rozwoju obszarów wiejskich. Innowacyjność ta będzie polegać na włączeniu dziedzictwa kulinarnego do strategicznego planu rozwoju regionalnego. Opis, zastosowanie i wdrożenie dziedzictwa kulinarnego, jako części dziedzictwa kulturowego oraz wskazanie możliwości jego wykorzystania w innowacyjnym procesie rozwoju regionów, stanowi wkład naukowy Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Współpraca z otoczeniem gospodarczym umożliwi efektywne wykorzystanie tych prac, które zostaną włączone do strategicznego planu rozwoju obszarów wiejskich Małopolski.