Grudzień 2022

PODPISANIE POROZUMIENIA Z TOWARZYSTWEM URBANISTÓW POLSKICH ODDZIAŁ W KRAKOWIE

Dzisiaj, tj. 8 grudnia 2022 r. JM Rektor URK, dr hab. inż. Sylwester Tabor, prof. URK oraz Prezes Krakowskiego Oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich Oddział w Krakowie - dr inż. arch., arch. krajobrazu Marceli Łasocha podpisali porozumienie o współpracy.

Kooperacja jednostek obejmować będzie współpracę w zakresie dydaktyki, prace o charakterze badawczo-rozwojowym i naukowym, wspólne działania celem uzyskania dofinasowania dla poszczególnych przedsięwzięć oraz współwystępowania w celu realizacji projektów, a także inne działania uzgodnione przez Strony, związane z zakresem prowadzonej pracy dydaktycznej, badawczo-rozwojowej i naukowej przez Uczelnię i TUP.

Ze strony Uniwersytetu Rolniczego, w wydarzeniu udział wzięli:

- Dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Geodezji, dr hab. inż. Leszek Książek prof. URK
- Prodziekan ds. Geodezji i Kartografii oraz Gospodarki Przestrzennej, dr hab. inż. Tomasz Salata, prof. URK
- Kierownik Katedry Gospodarki Przestrzennej i Architektury Krajobrazu, prof. dr hab. inż. Józef Hernik
- dr inż. Renata Różycka - Czas, Katedra Gospodarki Przestrzennej i Architektury Krajobrazu

Ze strony Towarzystwa Urbanistów Polskich w wydarzeniu udział wzięli:

- Prezes Krakowskiego Oddziału TUP, dr inż. arch., arch. krajobrazu Marceli Łasocha
- Członek Zarządu Krakowskiego Oddziału TUP, Koordynator Sekcji Nauki i Edukacji, mgr inż. arch. Tomasz Babicz
- Koordynator Sekcji Nauki i Edukacji,mgr Paweł Krupa
- Członek zwyczajny TUP, dr inż arch. krajobrazu Agata Walczak.

Towarzystwo Urbanistów Polskich założyła w 1923 r. grupa wybitnych twórców i naukowców, a jednocześnie społeczników, skupionych wokół Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Dziś Towarzystwo liczy około 1000 członków w kilkunastu oddziałach regionalnych i sekcjach problemowych. Jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Urbanistów i Planistów Regionalnych, skupiającego osoby fizyczne oraz podobne organizacje z całego świata.

TUP to stowarzyszenie o charakterze społeczno-naukowym, gromadzącym pasjonatów wszystkich tematów, jakie mogą kojarzyć się z pojęciem urbanistyki. W chwili obecnej, wobec rozwiązania przez Parlament w 2014 r. samorządu zawodowego urbanistów TUP ponownie poszerza zakres swojej działalności. Statutowe cele TUP-u jakimi są starania o prawidłowe gospodarowanie przestrzenią realizowane są poprzez:

•    współpracę z innymi organizacjami społecznymi, uczelniami, instytucjami naukowymi, organami administracji rządowej i samorządowej oraz wszelkimi instytucjami mającymi związek z gospodarką przestrzenną,
•    podnoszenie kwalifikacji zawodowych i naukowych swoich członków,
•    propagowanie nowych metod badawczych i projektowych,
•    wyrażanie opinii i sporządzanie ekspertyz dla potrzeb zainteresowanych podmiotów odpowiedzialnych za gospodarkę przestrzenną, stan środowiska i warunki życia ludności.

Oddział krakowski Towarzystwa skupia interdyscyplinarne grono naukowców, praktyków i teoretyków urbanistyki oraz kształtowania przestrzeni. Poczet członków, początkowo skupionych wokół Politechniki Krakowskiej, w kolejnych dekadach działalności poszerzał się również o specjalistów z dziedzin pokrewnych urbanistyce z Krakowa jak również całej Małopolski.

Działania oddziału krakowskiego TUP koncentrują się na bieżących zagadnieniach i problemach w skali lokalnej i regionalnej, doradztwu na różnych szczeblach samorządom, środowiskom twórczym, politycznym i naukowym oraz w kształceniu i rozwoju przyszłych pokoleń urbanistów, mając u podstaw dobro i wysoką jakość przestrzeni polskich miast i wsi.