Luty 2022

DYREKTOR BIBLIOTEKI GŁÓWNEJ UR CZŁONKIEM RADY BIBLIOTEKI NARODOWEGO INSTYTUTU KULTURY I DZIEDZICTWA WSI

Wczoraj w Warszawie odbyło się połączone spotkanie Rady Programowej oraz Rady Biblioteki Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. W trakcie, wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi - Henryk Kowalczyk wręczył nominacje do tych dwóch gremiów.

W Radzie Programowej zasiedli przedstawiciele rządu, posłowie do sejmu i PE, Instytutu Pamięci Narodowej oraz innych organizacji i instytucji:

1.    Beata Szydło – Przewodnicząca, Poseł do PE,
2.    Jan Krzysztof Ardanowski – Wiceprzewodniczący, Poseł na Sejm RP,
3.    prof. Piotr Gliński – wicepremier, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu,
4.    prof. Przemysław Czarnek - Minister Edukacji i Nauki,
5.    dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej,
6.    dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, doradca Prezydenta RP,
7.    Michał Grabianka,
8.    Paweł Onochin,
9.    dr Arkadiusz Jełowicki.

Do Rady Biblioteki został powołany dyrektor Biblioteki Głównej URK Pan Paweł Jakubiec. Jest to duże wyróżnienie, ponieważ zasiadają w niej wybitni specjaliści ze świata bibliotek rolniczych i archiwów:

1.    dr Tomasz Makowski – Dyrektor Biblioteki Narodowej, jako przewodniczący
2.    dr Wojciech Woźniak – Dyrektor Biblioteki Głównej im. Władysława Grabskiego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, jako zastępca przewodniczącego
3.    dr inż. Paulina Studzińska-Jaksim – Dyrektor Biblioteki Głównej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie,
4.    Paweł Jakubiec – Dyrektor Biblioteki Głównej Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie im. H. Kołłątaja,
5.    Mariusz Olczak – Dyrektor Archiwum Akt Nowych.

fot. Mikołaj Bujak

Biblioteka NIKiDW, pod kierunkiem zastępcy dyrektora Instytutu - Łukasza Wieczorka,  jest kontynuatorką powstałej w 1955 roku Centralnej Biblioteki Rolniczej im. Michała Oczapowskiego. Od 2019 roku została włączona do Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi jako Oddział. Jej główna siedziba znajduje się w Puławach.

Do zadań Rady Biblioteki będzie należało: opiniowanie rocznych i wieloletnich programów, planów Instytutu dotyczących Oddziału; analiza zadań podejmowanych przez Bibliotekę i warunków ich realizacji; przedstawianie propozycji nowych form wsparcia organizacyjnego, koncepcyjnego i finansowego.

Będzie to również ciekawe forum wymiany myśli na funkcjonowanie bibliotek w zmieniającym się świecie, ich cyfryzacji oraz zapewnienia szerokiego dostępu do zbiorów on-line.