Styczeń 2022

AKCJA KRWIODAWSTWA NA WYDZIALE INŻYNIERII PRODUKCJI I ENERGETYKI

W dniach 25-26 stycznia (wtorek-środa), w godzinach od 10:00-14:00, na Wydziale Inżynierii Prodkcji i Energetyki (ul. Balicka 116b) odbędzie się akcja krwiodawstwa.

Przed budynkiem D (dziekanat), będzie podstawiony krwiobus, w którym będzie można oddać krew.  Zapraszamy również po oddaniu krwi do budynku D, na losowanie nagród (gadżety oraz Vouchery).

Oddając krew - ratujesz życie! 10:00-14:00 to godziny rejestracji. Samo wydarzenie może trwać dłużej.

Aby oddać krew należy pamietać, aby być wyspanym i wypoczętym, zjeść lekki i nietłusty posiłek (np. pieczywo z chudą wędliną, dżemem, drożdżówkę lub słodką bułkę, chudy twaróg, warzywa i owoce), około 7 dni przed datą oddania krwi, należy zwiększyć ilość wypijanych płynów. Bezpośrednio przed oddaniem krwi trzeba też się odpowiednio nawodnić minimum to 0,5 l płynów (woda mineralna, sok, herbata - może być słodzona). Należy pamiętać, że im wyższa temperatura na zewnątrz tym więcej płynów należy wypić. Do oddania krwi należy się zgłaszać w pełni zdrowia - wykluczają oddanie wszystkie objawy infekcji (gorączka lub stan podgorączkowy, katar, kaszel, opryszczka). Nie powinno się spożywać alkoholu co najmniej 24 godziny wcześniej.

Przypominamy, że według ustawy z dnia 21 stycznia 2021 roku o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw - honorowy dawca krwi, który oddał krew lub jej składniki, w tym osocze po chorobie COVID-19 będzie uprawniony do zwolnienia od pracy oraz zwolnienia od wykonywania czynności służbowych zarówno w dniu w którym oddał krew lub jej składniki oraz w dniu następnym – w praktyce powyższa zmiana oznacza, iż taka osoba będzie uprawniona do otrzymania dwóch dni wolnych od pracy.

Dwudniowe zwolnienie dotyczy również zwolnienia z zajęć dydaktycznych dla studentów oraz uczniów.