Styczeń 2019
Udostępnij:

Najnowocześniejszy i pierwszy w Polsce spektrometr ICP-MS QQQ Thermo Fisher Scientific na Uniwersytecie Rolniczym!


Na Wydziale Biotechnologii i Ogrodnictwa UR w Krakowie rozpoczęło działalność Laboratorium Spektrometrii Mas (LSM). Dzięki pozyskaniu wsparcia finansowego z MNiSW oraz NCN nasze LSM zostało wyposażone w unikatową, najwyższej klasy aparaturę naukową.
LSM posiada między innymi pierwszy w Polsce spektrometr ICP-MS QQQ (Triple Quadrupol) model: iCAP TQ ICP-MS + 250&1000 Gas Kits, wyprodukowany przez Thermo Fisher Scientific. Jest to innowacyjny i najnowocześniejszy na świecie spektrometr w grupie analizatorów ICP-MS.
Urządzenie to zostało zakupione w najbardziej rozbudowanej wersji z opcją umożliwiającą podpięcie czterech gazów do komory zderzeń oraz dwóch gazów dodatkowych do linii wprowadzenia prób. Ponadto spektrometr ICP-MS QQQ został zakupiony wraz z dwoma systemami wprowadzania prób: klasycznym autosamplerem oraz chromatografem HPLC. Cały system przeznaczony jest do realizacji najbardziej zaawansowanych prac analitycznych z zakresu oznaczania bardzo niskich stężeń pierwiastków (izotopów stabilnych oraz promieniotwórczych) zarówno z uwzględnieniem ogólnej ich zawartości, jak i pod względem występowania specjacyjnych form pierwiastków, m.in. w próbach środowiskowych i materiale biologicznym.
LSM wyposażone jest również w spektrometr mas LC-MS/MS+ qutrap (model SCIEX 4500 qutrap). Zgromadzona w jednym laboratorium nowoczesna aparatura HPLC+ICP-MS QQQ oraz LC-MS/MS pozwala na wykonywanie najbardziej specjalistycznych badań naukowych na naszej Uczelni.
Naukowcy z UR w Krakowie oraz z innych ośrodków naukowych w Polsce mają teraz możliwość wykonywania najwyższej jakości prac badawczych. LSM UR Kraków umożliwia wykonywanie analiz dla pracowników naszego Uniwersytetu, jak i innych uczelni oraz przedsiębiorstw zainteresowanych realizacją prac badawczo-wdrożeniowych.

dr hab. Sylwester Smoleń
kierownik  Laboratorium Spektrometrii Mas

Cennik PDF

fot. Joanna Roczniewska-Cieślik

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Uniwersytet Rolniczy w Krakowie
al. Mickiewicza 21
31-120
Kraków
rector[a]urk.edu.pl
12 662 42 51
12 633 62 45
NIP: 675 000 21 18
REGON: 000001815
ESP: /URKRAKOW/skrytka
© 2020 Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Projekt i wykonanie strony: Dział Informatyki URK