Lipiec 2024

Informacja Ministerstwa Zdrowia na temat medycyny transplantacyjnej

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia - nieustannie podejmowane są działania na poziomie ogólnopolskim, które mają na celu zwiększenie liczby przeszczepień komórek, tkanek i narządów pobranych od dawców żyjących i zmarłych, w tym poprzez organizację kampanii informacyjno-edukacyjnych dotyczących szeroko rozumianej medycyny transplantacyjnej, które promują ideę honorowego i altruistycznego dawstwa.

Przykładem takiej akcji, mającej na celu zwiększenie dostępności leczenia przeszczepieniem w Polsce, jest kampania „Solidarnie dla transplantacji” oraz powstała w ramach jej realizacji strona internetowa www.zgodanazycie.pl, na której znajdują się materiały edukacyjne, plakaty i ulotki, a także materiały promujące kampanię.

Dodatkowo, szereg informacji na temat medycyny transplantacyjnej i obecnego stanu prawnego regulującego pobieranie komórek, tkanek i narządów od osób zmarłych znajduje się na stronie internetowej Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant” www.poltransplant.org.pl.

Ponadto jednym z celów obowiązującego Narodowego Programu Transplantacyjnego jest zwiększenie społecznej świadomości na temat leczenia z wykorzystaniem przeszczepienia narządów, tkanek i komórek, wraz z jednoczesnym uwzględnieniem akcji edukacyjnych w zakresie obowiązujących rozwiązań prawnych dotyczących dawstwa, a także promocja idei dawstwa narządów, tkanek i komórek.

Informacje na temat realizacji tego Programu znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia.