Kwiecień 2024
Udostępnij:

ERASMUS+. SPOTKANIA INFORMACYJNE DLA STUDENTÓW


W związku ze zmianami wprowadzonymi przez Komisję Europejską w ramach projektów mobilnościowych Erasmus+ wszystkich Studentów zainteresowanych  wyjazdem w celu realizacji części studiów lub praktyk wyżej wymienionego programu zapraszamy na spotkanie informacyjne.

Spotkanie informacyjne zostanie przeprowadzone w formie online z wykorzystaniem platformy MS Teams.

1. spotkanie: 07 maja 2024 o godz. 08.30

Link do spotkania

2. spotkanie: 08 maja 2024 o godz. 14.00

Link do spotkania

3. spotkanie: 09 maja 2024 o godz. 17.30

Link do spotkania

Udostępnij:

„BAGNA I SZUWARY” – STRONA POŚWIĘCONA NAUCE I EDUKACJI W TEMATYCE OBSZARÓW PODMOKŁYCH


Serdecznie zachęcamy do polubienia i obserwowania w mediach społecznościowych strony „Bagna i Szuwary”

Znajdziecie nas na: 

1. https://www.facebook.com/BagnaiSzuwary 

2. https://www.instagram.com/bagna_i_szuwary 

Strona poświęcona jest nauce i edukacji w tematyce bagien, torfowisk i innych obszarów podmokłych.

Pracownicy URK przybliżą Wam „co w bagnie piszczy”.

Działanie jest realizowane w ramach projektu „Wetlands Green Life” - największego w Polsce projektu LIFE, którego Uniwersytet Rolniczy w Krakowie jest partnerem.

Więcej o samym projekcie znajdziecie na stronie www.wetlands.pl  

 

Projekt „Odtworzenie oraz zachowanie obszarów bagiennych, torfowisk i terenów podmokłych na obszarach Natura 2000 i Zielonej Infrastruktury” WETLANDS GREEN LIFE finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu LIFE (LIFE21 IPE/PL/069640) i współfinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (umowa nr 3374/2022/Wn50/OP-WK-LF/D)

Udostępnij:

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MATKI ZIEMI NA URK


Jak co roku, 22 kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi, którego główną ideą jest promowanie ochrony środowiska, a także poszerzanie świadomości ekologicznej społeczeństwa i inspirowanie do życia w zgodzie z naturą. Z tej okazji w pobliżu budynku Wydziału Leśnego członkowie Społeczności Akademickiej URK wzięli udział w akcji sadzenia buka zwyczajnego (Fagus sylvatica L.), którego sadzonki pochodzą ze Stacji Dydaktyczno-Badawczej Katedry Ekologii i Hodowli Lasu URK w Krynicy Zdroju.
W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz Uczelni: JM dr hab. inż. Sylwester Tabor, prof. URK, prorektor ds. nauki – prof. Agnieszka Filipiak-Florkiewicz, kanclerz URK – mgr Marcin Gałan, zastępca kanclerza – mgr inż. Artur Szymacha, kwestor – mgr Maciej Oleksiak, a także szerokie grono pracowników i studentów Uczelni. Fachowego instruktażu sadzenia drzew udzielił zebranym prof. Stanisław Małek – kierownik Katedry Ekologii i Hodowli Lasu. Podczas akcji zasadzono ok. tysiąca drzew.

Na zakończenie rektor Tabor zaprosił wszystkich uczestników na wojskową grochówkę, przygotowaną przez 6. Batalion Dowodzenia Wojska Polskiego.

Fot. Jacek Okarmus

Udostępnij:

Spotkania informacyjne dotyczące konkursu Call 2024 Program Badania Naukowe i Innowacje, Badania Stosowane


Narodowe Centrum Badań i Rozwoju organizuje w dniach 24 i 25 kwietnia 2024 r. spotkania informacyjne w trybie online dotyczące konkursu Call 2024 Program Badania Naukowe i Innowacje, Badania Stosowane, w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.
Podczas webinarów udzielone zostaną informacje na temat zasad Programu, procesu składania wniosków, kryteriów wyboru i procesu oceny projektów. Przewidywana jest też sesja pytań i odpowiedzi.

Spotkanie 24 kwietnia odbędzie się po polsku i przeznaczone jest dla polskich wnioskodawców. Z kolei 25 kwietnia spotkanie będzie prowadzone po angielsku i ukierunkowane jest na wnioskodawców ze Szwajcarii.
Szczegółowe informacje na temat spotkań dostępne są na stronie NCBR.

Udostępnij:

DR INŻ. MACIEJ GLINIAK, PROF. URK LAUREATEM NAGRODY: LIDER INTELIGENTNEGO ROZWOJU 2024


Dr inż. Maciej Gliniak, prof. URK z Katedry Inżynierii Bioprocesów, Energetyki i Automatyzacji (Wydział Inżynierii Produkcji i Energetyki) został laureatem nagrody: Lider Inteligentnego Rozwoju 2024.

Nagrodę przyznano za całokształt działalności badawczej rozwijającej obszar związany z gospodarką odpadami – w tym między innymi za utworzenie Laboratorium Fizyko-Chemicznych i Mikrobiologicznych Analiz Odpadów i łączenie technologii przemysłowych w nowe rozwiązania. Doceniono jednocześnie aktywną działalność związaną z popularyzacją nauki wśród całego społeczeństwa.


Lider Inteligentnego Rozwoju to nagroda doceniająca wybitne indywidualne osiągnięcia. Odnosi się do osiągnięć konkretnych osób i ich osiągnięć w zakresie wdrażania innowacji na rynek. Przyznawana jest osobom reprezentującym uczelnie, instytuty badawcze, samorządy, czy biznes.

Wręczenie nagrody odbędzie się podczas uroczystej Gali Nagród Forum Inteligentnego Rozwoju, Gdańsk 2024, która odbędzie się 20 czerwca 2024 r.

Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

 

 

 

Udostępnij:

Program pracy Horyzontu Europa na 2025 r. – wyraź swoją opinię


Centrum Administracyjnego Wsparcia Projektów Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie informuje, że Komisja Europejska uruchomiła konsultacje na temat programu pracy Horyzontu Europa na 2025 rok w obszarach sześciu klastrów, infrastruktury badawczej, Europejskich Ekosystemów Innowacji (EIE), pięciu misji UE i działań przekrojowych oraz Nowego Europejskiego Bauhausu (NEB).

Zachęcamy do wyrażenia swojej opinii na temat jednego lub wielu z tych obszarów. 

Konsultacje trwają do 6 maja br. 

Programy pracy określają, jakie są możliwości finansowania działań w zakresie badań naukowych i innowacji w drodze tematycznych zaproszeń do składania wniosków.

Główny program pracy Horyzontu Europa na rok 2025 jest opracowywany zgodnie z wytycznymi przyjętego w ostatnich tygodniach Planu Strategicznego na lata 2025–2027. 

W planie tym określono trzy kluczowe kierunki unijnego finansowania badań naukowych i innowacji na kolejne lata HE, którymi są: ekologiczna transformacja, transformacja cyfrowa oraz bardziej odporna, konkurencyjna, włączająca i demokratyczna Europa.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Komisji Europejskiej.

 

Udostępnij:

Za nami eliminacje okręgowe 47. edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych


12 kwietnia br. na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie odbyły się eliminacje okręgowe 47. edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych.

W otwarciu wydarzenia wzięli udział m.in. Wojewoda Małopolski - dr inż. Krzysztof  Jan Klęczar, Dyrektor Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Krakowie - Michał Chwastek, Dyrektor Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach – Bronisław Dutka, Dyrektor Instytutu Zootechniki PIB w Balicach – dr Tomasz Jacek, a także władze rektorskie: Prorektor ds. nauki, prof. dr hab. inż. Agnieszka Filipiak-Florkiewicz, Prorektor ds. ogólnych prof. dr hab. inż. Andrzej Lepiarczyk, Prorektor ds. kształcenia, dr hab. inż. Andrzej Bogdał, prof. URK oraz dziekańskie, m.in. prof. dr hab. Aleksandra Duda (Dziekan Wydział Technologii Żywności - UR w Krakowie) i prof. dr hab. inż. Sławomir Kurpaska (Dziekan Wydział Inżynierii Produkcji i Energetyki URK).

Komitetem Okręgowym przy Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie kierował dr hab. inż. Tomasz Wojewodzic, prof. URK.

Wiceprzewodniczącą Komitetu Okręgowego była dr inż. Aleksandra Płonka, prof. URK.

Sekretarzem Komitetu dr inż. Paweł Zadrożny, prof. URK.

Kierownicy bloków:

Blok produkcja roślinna: dr hab. inż. Andrzej Oleksy, prof. URK (3 miejsca)

Blok produkcja zwierzęca: dr hab. inż. Andrzej Węglarz, prof. URK (3 miejsca)

Blok mechanizacja rolnictwa: dr hab. inż. Dariusz Kwaśniewski (3 miejsca)

Blok ogrodnictwo: prof. dr hab. inż. Piotr Siwek (3 miejsca)

Blok agrobiznes: dr inż. Renata Matysik-Pejas, prof. URK (3 miejsca)

Blok leśnictwo: dr inż. Małgorzata Bujoczek (3 miejsca)

Blok architektura krajobrazu: prof. dr hab. inż. arch. Piotr Herbut (3 miejsca)

Blok weterynaria: Prof. dr hab. lek. wet. Kazimierz Tarasiuk (4 miejsca)

Puchar Rektora Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie dla NAJLEPSZEJ SZKOŁY zawodów II stopnia (okręgowych) XLVII OWiUR zdobył Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Hańczowej. Serdecznie gratulujemy.

Patronat honorowy Olimpiady:

JM Rektor Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, dr hab. inż. Sylwester Tabor, prof. URK

Wojewoda Małopolski, dr inż. Krzysztof Jan Klęczar

Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie, dr inż. Piotr Kempf

Sponsorzy Olimpiady:

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Karniowicach

Instytut Zootechniki Państwowy Instytut Badawczy

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie

Urząd Statystyczny w Krakowie

Łącki Bank Spółdzielczy

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Gratulujemy Wszystkim nagrodzonym.

Składamy serdeczne podziękowania Wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie Olimpiady, Uczniom za przybycie, Nauczycielom, Gościom, Sponsorom. Dziękujemy

 

Udostępnij:

UNIWERSYTET ROLNICZY BĘDZIE WSPÓŁPRACOWAŁ Z TOWARZYSTWEM URBANISTÓW POLSKICH


We wtorek, 16 kwietnia 2024 r. podpisana została umowa o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie, a Towarzystwem Urbanistów Polskich, oddział w Krakowie (TUP o. Kraków). W imieniu Uczelni dokument podpisał JM Rektor URK, dr. hab. inż. Sylwester Tabor, prof. URK, a w imieniu TUP o. Kraków, jego Prezes, Marceli Łasocha.

W ramach umowy strony współpracować będą m.in. w zakresie dydaktyki, czy prac o charakterze badawczo-rozwojowym i naukowym. Będą także współwystępować w celu realizacji projektów, czy pozyskania dofinansowania.
Planowane jest także podjęcie wspólnych prac nad modyfikacją programu studiów na kierunku gospodarka przestrzenna, których celem będzie doskonalenie przygotowania absolwentów do podjęcia wyzwań w dziedzinie planowania przestrzennego i urbanistyki w kontekście przemian przestrzennych Polski, oczekiwań rynku pracy i aktualnego stanu prawnego.

Towarzystwo Urbanistów Polskich będzie wspierać Uczelnię swoim doświadczeniem, dobrymi praktykami oraz doradzać w sprawie modyfikacji programu kształcenia na kierunku gospodarka przestrzenna. Dodatkowo, w ramach współpracy dydaktycznej między obu jednostkami, zajęcia na kierunku gospodarka przestrzenna będą mogły przeprowadzać osoby rekomendowane przez TUP o. Kraków.

 

Za koordynację działań w zakresie porozumienia odpowiedzialni będą ze strony Uczelni – Prodziekan ds. kierunków Geodezja i Kartografia oraz Gospodarka Przestrzenna, dr hab. inż. Tomasz Salata, prof. URK, a ze strony TUP o. Kraków – Paweł Krupa. W wydarzeniu wziął udział także m.in. Dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Geodezji, dr hab. inż. Leszek Książek, prof. URK.

 

Fot.: J.Okarmus
Opracowanie tekstu: I.Majewska

Udostępnij:

Spotkanie informacyjne dla potencjalnych wnioskodawców działania „Granty na Eurogranty”


Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zaprasza potencjalnych wnioskodawców do udziału w webinarium pt.: "Wzrost innowacyjności i umiędzynarodowienia polskich przedsiębiorców z sektora MŚP oraz organizacji badawczych", przybliżającym zasady naboru i oceny wniosków o dofinansowanie, składanych w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 (FENG) – Działanie 2.12 Granty na Eurogranty. Wydarzenie odbędzie się w dniu 24 kwietnia br. w godzinach od 10.00 do 12.30.

Szczegółowe informacje na temat spotkania dostępne są na stronie PARP.

Działanie „Granty na Eurogranty” ma na celu wzrost innowacyjności i umiędzynarodowienia polskich przedsiębiorców z sektora MŚP oraz organizacji badawczych, poprzez zwiększenie ich udziału w programach UE zarządzanych centralnie, tj. przez Komisję Europejską. Dofinansowanie mogą otrzymać projekty polegające na udziale wnioskodawcy w Programie UE, obejmujące działania polegające na przygotowaniu Eurograntu, w tym te podejmowane w związku z poszukiwaniem partnerów Eurograntu, przygotowaniem wniosku/aplikacji o Eurogrant, ewentualną jego korektą i prezentacją w ramach oceny w Programie UE. 

Szczegółowe informacje na temat konkursu dostępne są na stronie PARP.

Udostępnij:

Pracownik URK redaktorem w międzynarodowym czasopiśmie!


Mamy przyjemność poinformować o sukcesie pracownika Katedry Gospodarki Przestrzennej i Architektury Krajobrazu URK (Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji).

Badania w zakresie środowiska przyrodniczego i poprawy jego jakości są elementem oryginalnych prac naukowych prowadzonych w Katedrze Gospodarki Przestrzennej i Architektury Krajobrazu. Dlatego też tym bardziej cieszy fakt, że pracownik URK – dr inż. Tomasz Noszczyk, prof. URK został redaktorem czasopisma Journal of Environmental Management (JEMA) wydawanego przez Elsevier.

JEMA jest recenzowanym, prestiżowym czasopismem naukowym posiadającym współczynnik wpływu Impact Factor na poziomie 8,7 (na rok 2023).

Gratulujemy dużego wyróżnienia i życzymy dalszych sukcesów naukowych!
Mamy dużą nadzieję na kolejne sukcesy pracowników URK!

Link do strony Elsevier z informacją na ten temat

Opracowanie: KGPiAK

Udostępnij:

Pracownicy Wydziału Leśnego URK powołani w skład Kolegium Lasów Państwowych


Pracownicy Wydziału Leśnego URK - prof. dr hab. inż. Marcin Pietrzykowski - dziekan Wydziału Leśnego, kierownik Katedry Inżynierii Ekologicznej i Hydrologii Leśnej oraz prof. dr hab. inż. Jarosław Socha - kierownik Katedry Zarządzania Zasobami Leśnymi, koordynator dyscypliny: nauki leśne, a także prof. dr hab. inż. Janusz Sowa - emerytowany pracownik Wydziału decyzją nr 20 z dnia 9 kwietnia 2024 r. dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, Witolda Kossa zostali powołani w skład Kolegium Lasów Państwowych - statutowego organu opiniodawczo - doradczego Dyrektora Generalnego LP.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Udostępnij:

Nagrodzono pracowników URK za działania na rzecz dostępności


We wtorek, 9 kwietnia 2024 r. podczas konferencji „Sport jest jeden" zorganizowanej przez Krakowską Akademię im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w ramach XVI Krakowskich Dni Integracji wręczone zostały nagrody „Integralia” za działania na rzecz dostępności. Nagrodę główną otrzymało Centrum Sportu Niepełnosprawnych.

Nagrody z ramienia Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie otrzymali: Pani mgr Ewa Weyssenhoff , koordynator ds. radców prawnych, Pani mgr inż. Katarzyna Połeć - Kołodziej kierownik Biura Projektów Inwestycyjnych i Analiz oraz Pan mgr Michał Cyran z Zespołu Radców Prawnych, którzy wnieśli ogromny wkład w powstanie Strategii działania URK na rzecz poprawy dostępności.

 
Nagrody wręczyli: Pan Prorektor ds. Kształcenia, dr hab. inż. Andrzej Bogdał, prof. URK oraz Pani Pełnomocnik Rektora ds. Osób z Niepełnosprawnościami, dr hab. inż. Joanna Puła.

Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym i życzymy kolejnych sukcesów!

Fot. Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami

 

Udostępnij:

ERASMUS+. SPOTKANIA INFORMACYJNE DLA STUDENTÓW


W związku ze zmianami wprowadzonymi przez Komisję Europejską w ramach projektów mobilnościowych Erasmus+ wszystkich Studentów zainteresowanych  wyjazdem w celu realizacji części studiów lub praktyk wyżej wymienionego programu zapraszamy na spotkanie informacyjne.

Spotkanie informacyjne zostanie przeprowadzone w formie online z wykorzystaniem platformy MS Teams.

1. spotkanie: 11 kwietnia 2024 o godz. 11.00

Link do spotkania

Udostępnij:

Wykład ,,Aktywność ruchowa i jej wpływ na osoby z niepełnosprawnością kończyn dolnych”.


Porozumienie Krakowskich Uczelni na rzecz studentów z niepełnosprawnościami serdecznie zaprasza na wydarzenia w ramach 16. Krakowskich Dni Integracji w dniach 8-12 kwietnia 2024 r.

Główne hasło tegorocznych XVI KDI to  "Sport jest jeden"

UNIWERSYTET ROLNICZY IM. HUGONA KOŁŁĄTAJA W KRAKOWIE, JAKO WSPÓŁORGANIZATOR TYCH WYDARZAŃ SERDECZNIE ZAPRASZA NA WYKŁAD NT: „AKTYWNOŚĆ RUCHOWA I JEJ WPŁYW NA OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ KOŃCZYN DOLNYCH”.

Termin: 10. 04. 2024 r.
Godziny: 9:30-10:15.

Forma: online.
Identyfikator spotkania: 995 4271 1159.
Kod dostępu: 505667.

link do spotkania
(https://zoom.us/j/99542711159?pwd=TW5ZdG4vMDhtNklBbHM0UXlBUHJjUT09)

Prowadzący: dr Jerzy Lipczyński, mgr Wiktor Witowski.

Zapisy: Wydarzenie nie wymaga wcześniejszego zgłoszenia.

Więcej informacji jest zamieszczone na stronie:  https://bon.urk.edu.pl/ oraz www. bon.uek.edu.pl.  

Szczególne  potrzeby uczestnika z niepełnosprawnością można zgłaszać poprzez formularz do dnia 08. 04. 2024 r.

XVI KRAKOWSKIE DNI INTEGRACJI - Wykład on-line przygotowany przez Uniwersytet Rolniczy (office.com)

 

Opis:

Aktywność fizyczna osób z niepełnosprawnością ma bardzo duży wpływ na ich życie. Jest elementem, którego nie można pomijać. Dobroczynnie wpływa na zdrowie psychiczne oraz fizyczne. Postęp techniczny, jaki nastąpił w ostatnich latach, zwiększył możliwości osób zmagających się z dysfunkcjami ruchowymi. Nowoczesne sprzęty w połączeniu z coraz bardziej zaawansowanymi metodami usprawniania pozwalają osobom z niepełnosprawnością angażować się niemal we wszystkie aktywności podejmowane przez osoby zdrowe. Światowy ruch paraolimpijski jest na to najlepszym dowodem. Uprawianie sportu pomaga poprawić kondycję, wzmocnić siłę mięśniową, wypracować lepsze wzorce ruchowe, usprawnić koordynację ruchów.

Program:

Aktywność ruchowa i jej wpływ na osoby z niepełnosprawnością kończyn dolnych.

Wpływ aktywności fizycznej na osoby z niepełnosprawnością.

Wpływ ćwiczeń na zdrowie psychiczne i fizyczne.

Zalety uprawiania sportu dla osób z niepełnosprawnościami.

Postęp techniczny w aktywności osób zmagających się z dysfunkcjami ruchowymi.

Sprzęty i metody pozwalające angażować się osobom z niepełnosprawnością w różne dziedziny aktywności.

Serdecznie zapraszamy studentów i pracowników do uczestnictwa w wydarzeniach w formie stacjonarnej lub on-line.

 

Udostępnij:

Seminarium naukowe dla pracowników URK pt. „Aktualne wyzwania nauki w badaniach z zakresu rolnictwa i ogrodnictwa oraz nauk biologicznych prowadzonych w Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie"


W najbliższy czwartek, tj. 4 kwietnia 2024 r. w godzinach od 9:00 do 13:00 w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie (al. 29 Listopada 46) odbędzie się seminarium naukowe dla pracowników URK pt. „Aktualne wyzwania nauki w badaniach z zakresu rolnictwa i ogrodnictwa oraz nauk biologicznych prowadzonych w Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie".

Organizatorzy seminarium:
Prof. dr hab. inż. Marcin Rapacz – Koordynator dyscypliny rolnictwo i ogrodnictwo
Prof. dr hab. inż. Agnieszka Płażek – Koordynator dyscypliny nauki biologiczne

Serdecznie zapraszamy.

 

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
  
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Aleja Mickiewicza 21, 31-120 Kraków
rector[a]urk.edu.pl
NIP: 675 000 21 18    REGON: 000001815    ESP: /URKRAKOW/skrytka
  
© 2024 Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie