Międzynarodowe Targi Innowacji i Wynalazków INTARG 2025
W dniach 3-5 czerwca 2025 r. w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym (MCK) odbywały się 18. Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji INTARG®.
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie reprezentowany był przez Wydział Inżynierii Produkcji i Energetyki, który zgłosił dwa wynalazki:
- w konkursie głównym - JAGOBOT – robot do zbioru truskawek w uprawie rynnowej;
- w konkursie „Młody Wynalazca” - ElectroMuscAid- Innowacyjna opaska do przywracania sprawności mięśni zwierząt metodą elektrostymulacji.
Robot do zbioru truskawek został nagrodzony „Złotym Medalem Targów”, a ponadto otrzymał statuetkę „HIGH TRL AWARD 18th International Invention and Innovation Show.
Autorami nagrodzonego prototypu są: Prof. dr hab. Sławomir Kurpaska, dr inż. Maciej Gliniak, prof. URK, dr hab. inż. Paweł Kiełbasa, prof. URK, dr inż. Marcin Tomasik, dr hab. inż. Zygmunt Sobol, prof. URK, dr inż. Norbert Pedryc.
Jagobot to robot przeznaczony do zbioru truskawek prowadzonych w uprawach rynnowych pod osłonami, w szczególności w warunkach polowych charakterystycznych dla tuneli foliowych i szklarni z niezagęszczonym podłożem. Charakteryzuje się mobilną platformę jezdną, przystosowaną do pracy na nierównym, nieutwardzonym terenie, często wyścielanym agrowłókniną. Na platformie umieszczono zintegrowany system zasilania, układy sterowania, systemy bezpieczeństwa oraz sensory wizyjne.
Kluczowym elementem robota jest ramię zrobotyzowane o sześciu osiach swobody, wyposażone w innowacyjną głowicę roboczą do zbioru owoców oraz zaawansowany system wizyjny. W skład systemu optycznego wchodzą inteligentne kamery 2D, kamera 3D (lub skaner 3D) oraz oświetlacze LED z opcjonalnymi nakładkami antyrefleksyjnymi, co umożliwia precyzyjną identyfikację owoców gotowych do zbioru, analizę ich dojrzałości i jakości, a także optymalizację trajektorii ruchu ramienia. Dodatkowe ramię działające w układzie X-Y umożliwia wsparcie głównego systemu wizyjnego i wspomaga proces detekcji owoców.
Projekt robota bazował na wcześniejszej analizie funkcjonalnej i środowiskowej, uwzględniającej wymagania użytkowników końcowych oraz założenia Rolnictwa 4.0, tj. wykorzystania inteligentnych, autonomicznych maszyn do precyzyjnych operacji agrotechnicznych.
Wynalazek powstał w ramach Projektu „Zespół autonomicznych robotów antycypacyjnych do zbioru truskawki” JAGOBOT , który jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny 2014-2020. Projekt realizowany jest w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju: Poddziałanie 1.1.1 Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa, nr umowy POIR.01.01.01-00-0173/21.
Tekst: dr inż. Marcin Tomasik
Fot.: www.intarg.haller.pl / archiwum własne WIPiE