Collegium Godlewskiego
Opis dostępności architektonicznej
Opis odnosi się do deklaracja dostępności dla strony internetowej urk.edu.pl
Parking
- Na parkingu zlokalizowanym z tyłu budynku uczelni przy wejściu bocznym wyznaczono jedno miejsce parkingowe dedykowane dla osób z niepełnosprawnością. Miejsce to posiada oznakowanie pionowe (znak D-18 "parking" z tabliczką T- 29), jednak brak oznakowania poziomego (P-24) oraz malowania farbą drogową w kolorach niebieskim i białym. Nawierzchnia parkingu jest utwardzona, wykonana z płyt betonowych.
- Od miejsca parkingowego do wejścia do budynku odległość wynosi około 10 metrów. Pamiętaj o zabraniu karty parkingowej i umieszczeniu jej za szybą.
- Parking jest bezpłatny.
Pies asystujący
- Możesz przyjść z psem asystującym lub psem przewodnikiem. Pamiętaj o certyfikacie psa asystującego i zaświadczeniu o szczepieniu.
- Pies musi mieć kaganiec. Nie dotyczy psów przewodników.
- Zapewniamy wodę dla zwierzaka.
Wejście do budynku
- W odległości około 50 metrów od budynku znajdują się przystanki miejskiej linii autobusowej AGH/UR. Dojście z przystanków prowadzi wzdłuż szerokiego i wygodnego ciągu pieszego - chodnika wykonanego z płyt betonowych, który jest w pełni dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Cała trasa jest równa, pozbawiona barier architektonicznych, co zapewnia komfort i swobodę poruszania się, w tym osobom korzystającym z wózków inwalidzkich.
- Do wejścia głównego budynku Collegium Godlewskiego od strony Alei Adama Mickiewicza z poziomu chodnika prowadzą 2 stopnie schodów wykonanych z kamienia naturalnego bez oznaczeń kontrastowych oraz bez barierek bocznych.
- Wejście główne do budynku nie jest dostępne dla osób poruszających się na wózku, dlatego budynek został wyposażony w 2 wejścia boczne usytuowane z tyłu budynku, do których prowadzą oznaczenia wizualne (tabliczki kierunkowe). Drzwi wejścia głównego są dwuskrzydłowe, oferują szerokość przejścia 70 cm przy otwarciu jednego skrzydła oraz 150 cm przy pełnym otwarciu.
- Przestrzeń manewrowa przed wejściem wynosi 200 centymetrów.
- Drzwi musisz otworzyć ręcznie.
- Otworzenie drzwi wymaga dużej siły.
- Drzwi mają wygodną i ergonomiczną klamkę.
- Dla osób z niepełnosprawnościami dostosowane są 2 wejścia boczne usytuowane z tyłu budynku, pierwsze wyposażone w pochylnię o szerokości 170 cm wykonaną z kostki brukowej o kącie nachylenia wynoszącym 4° zakończoną spocznikiem manewrowym o wymiarach 350 cm x 350 cm bez balustrad oraz oznaczeń fakturowych poziomych, które prowadzi do windy zewnętrznej umożliwiającej dostęp do sal dydaktycznych A, B, C na półpiętrach 2-4 budynku oraz do pięter. Przed windą zewnętrzną znajduje się hol z drzwiami częściowo przeszklonymi o szerokości 100 cm otwieranymi mechanicznie za pomocą pochwytu na zewnątrz bez konieczności użycia dużej siły, przejście jest bez-progowe. Winda jest przechodnia i umożliwia również dostęp do biur uczelni zlokalizowanych na parterze budynku oraz dostęp do windy wewnętrznej, która prowadzi do pozostałych pomieszczeń w budynku, tj.: sale dydaktyczne, rektorat, biura uczelni oraz dziekanat Wydziału Rolniczo-Ekonomicznego.
- Drugie wejście boczne jest umiejscowione obok wyznaczonego miejsca postojowego dla osób z niepełnosprawnościami i jest dostępne z poziomu nawierzchni o kącie nachylenia wynoszącym 9°, prowadzi na parter budynku do biur uczelni oraz obu opisanych wyżej wind. Nawierzchnia prowadząca do wejścia jest utwardzona, wykonana z płyt betonowych bez balustrad oraz poziomych oznaczeń fakturowych. Drzwi wejściowe o szerokości 90 cm, otwierane mechanicznie za pomocą standardowej klamki na zewnątrz bez konieczności użycia dużej siły, występuje próg ok. 3-4 cm wysokości.
Przestrzeń za wejściem
- W strefie wejściowej znajduje się hol, pomiędzy drzwiami zewnętrznymi a schodami prowadzącymi na pierwszą kondygnację. Bezpośrednio za drzwiami wejściowymi znajduje się duża aluminiowa wycieraczka wpuszczona w podłogę, o wymiarach 140 cm x 103 cm, z wkładem mieszanym tekstylno-gumowym. Zapewniona jest przestrzeń manewrowa o wymiarach min. 150 x 150 cm. Po prawej stronie od wejścia zlokalizowana jest portiernia. W holu po lewej stronie znajduje się ławka o wysokości siedziska 47 cm, szerokości 180 cm i głębokości 35 cm, bez podłokietników.
- Wejście główne prowadzi na schody oraz do korytarza na wprost, gdzie znajduje się winda prowadząca na wszystkie kondygnacje w budynku. Aby dostać się do windy trzeba pokonać dwa schodki w dół o wysokości 11 cm, głębokości 32 cm i szerokości 180 cm. Brak pochwytów. Posadzka w strefie wejścia i holu jest równa, bez barier architektonicznych, wykonana z materiałów antypoślizgowych, łatwo zmywalnych i matowych, co eliminuje niepożądane odbicia światła. Ponadto zastosowano czytelny kontrast kolorystyczny między posadzką a ścianami, co wspomaga orientację przestrzenną.
- Przestrzeń jest zazwyczaj cicha i spokojna.
- Pomieszczenie holu jest dobrze oświetlone.
Punkt obsługi
- Portiernia jest pierwszym i podstawowym punktem obsługi interesantów, znajduje się na parterze w głównym holu budynku, przy głównym wejściu, po prawej stronie schodów prowadzących na pierwsze piętro.
- Portiernia wyposażona jest w pętlę indukcyjną.
- Blat jest obniżony i może do niego podjechać osoba na wózku.
- Drzwi portierni zostały dobrze wyróżnione kolorystycznie, zastosowano wyraźny kontrast kolorystyczny między drzwiami a posadzką oraz ścianami, co wspomaga orientację przestrzenną.
- Portiernia nie jest dostępna dla osób poruszających się na wózkach.
Ciągi poziome
- Większość pomieszczeń uczelni znajduje się na 5 kondygnacjach, do których dostęp zapewniają 2 windy i 3 klatki schodowe. W części środkowej budynku znajdują się półpiętra (1-4) w których usytuowane są sale dydaktycznych A, B, C oraz pomieszczenie rekreacyjne dla studentów, pracowników i gości, do których prowadzą schody z głównej klatki schodowej lub winda zewnętrzna dla osób ze szczególnymi potrzebami i z niepełnosprawnościami.
- Hol główny budynku nie jest dostępny dla osób poruszających się na wózkach.
Ciągi pionowe
- Na wszystkie kondygnacje budynku możesz się dostać za pomocą schodów oraz możesz skorzystać z 2 wind.
- W budynku funkcjonują trzy klatki schodowe: w środku główna klatka ze schodami prowadzącymi do korytarzy na piętrach i półpiętrach oraz 2 boczne klatki schodowe prowadzące do korytarzy na piętrach.
Schody
- Ciąg schodów głównej klatki schodowej składa się z 119 stopni.
- Stopnie mają średnio wysokość ok. 15 centymetrów.
- Stopnie są oznaczone kontrastowo.
Windy
- W budynku znajdują się dwie windy dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.
- Drzwi obu wind otwierają się automatycznie.
- Windy wyświetlają komunikaty wizualne.
- Szerokość drzwi wynosi 90 centymetrów.
- Przyciski sterujące mają opisy w alfabecie Braille'a.
- Przyciski sterujące mają duże oznaczenia.
- Oznaczenia są kontrastowe.
- Przyciski sterujące znajdują się na wysokości od 84 centymetrów do 146 centymetrów.
- W razie problemów naciśnij przycisk alarmowy w panelu sterującym windy oznaczony piktogramem dzwonka i kolorem żółtym lub zadzwoń do obsługi budynku na numer telefonu: 126624319
Lokalizacja wind i dodatkowe informacje.
- Winda wewnątrz budynku dostępna z poziomu parteru z korytarza głównego obsługuje wszystkie pomieszczenia i korytarze na parterze i piętrach 1-4.
- Kabina windy ma głębokość 140 centymetrów i szerokość 110 centymetrów, zapewnia podstawową przestrzeń manewrową.
- Winda zewnętrza dwustronna dostępna z wewnątrz z poziomu korytarza na parterze oraz z zewnątrz budynku poprzez wiatrołap wewnątrz budynku, obsługuje wszystkie pomieszczenia i korytarze na parterze, na piętrach 3 i 4 oraz półpiętrach 1-4.
- Winda zewnętrzna usytuowana jest obok wejścia bocznego dostępnego dla osób z niepełnosprawnościami.
- Kabina windy ma głębokość 140 centymetrów i szerokość 140 centymetrów, zapewnia dobrą przestrzeń manewrową.
Pomieszczenia
- Około 95% pomieszczeń jest dostępnych dla osób na wózkach. Portiernia oraz hol główny nie są dostępne dla osób poruszających się na wózkach.
- Wszystkie drzwi w budynku na korytarzach oraz do pomieszczeń mają szerokość minimum 90 centymetrów. Na korytarzu na parterze oraz w obrębie bocznych klatek schodowych na wszystkich kondygnacjach budynku zamontowane zostały drzwi przeciwpożarowe, które wymagają użycia siły do ich otwarcia. Oba wejścia boczne dostępne dla osób z niepełnosprawnościami prowadzą do pomieszczeń uczelni z pominięciem konieczności przechodzenia przez drzwi przeciwpożarowe. Biuro Wsparcia i Dostępności, Inspektor Obrony Cywilnej i Spraw Obronnych oraz część Działu Zamówień Publicznych usytuowane są w części korytarza za drzwiami przeciwpożarowymi.
- Posadzka na korytarzach i w pomieszczeniach budynku jest równa, bez barier architektonicznych, wykonana z materiałów antypoślizgowych, łatwo zmywalnych i matowych, co eliminuje niepożądane odbicia światła. Ponadto zastosowano czytelny kontrast kolorystyczny między posadzką a ścianami, co wspomaga orientację przestrzenną. W większości pomieszczeń biurowych i dydaktycznych posadzka wykonana została z parkietu drewnianego o naturalnym kolorze drewna w kontraście do koloru ścian. W niektórych pomieszczeniach zamontowano wykładzinę pcv (np. laboratoria i pracownie) lub wykładziny dywanowe, zamontowane w stabilny i bezpieczny sposób.
Toalety
- W budynku znajdują się dwie toalety dostępne dla osób z niepełnosprawnościami usytuowane: pierwsza na parterze budynku oraz druga na trzecim piętrze.
- Toaleta na parterze wymaga użycia klucza do otwarcia drzwi. Klucz można pobrać z kancelarii (pomieszczenie bezpośrednio obok) lub po wpisaniu kodu do skrytki zamontowanej przy framudze drzwi, z której można samodzielnie pobrać klucz.
- Toaleta zlokalizowana na trzecim piętrze nie wymaga otwarcia drzwi kluczem, kartą, kodem lub w inny dodatkowy sposób.
- Drzwi do toalet otwierają się na zewnątrz.
- Drzwi łatwo pozostają w pozycji otwartej.
- Nie ma przeszkód, by wjechać na wózku.
- Szerokość otworu wejściowego wynosi 90 centymetrów.
- W toalecie na parterze jest nie ma przycisku do wzywania pomocy.
- W toalecie na trzecim piętrze jest zamontowany przycisk do wzywania pomocy.
- Na ścianach toalet są zamontowane obustronne poręcze przy umywalkach oraz miskach ustępowych.
- Przestrzeń manewrowa wynosi wewnątrz pomieszczenia 150 centymetrów x 200 centymetrów.
- Przestrzeń manewrowa przed ustępem wynosi 150 centymetrów.
- Przestrzeń po lewej stronie ustępu wynosi 150 centymetrów.
- Brak przestrzeni manewrowej po prawej stronie ustępu.
- Pochwyty po lewej stronie ustępów są uchylne do góry.
- W toaletach zamontowano uchylne lustra z ręczną regulacją za pomocą wajchy.