Za nami II Gminno-Uniwersyteckie Dożynki w Prusach

02.09.2024

1 września 2024 roku w Rolniczym Gospodarstwie Doświadczalnym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, przy ul. Uniwersyteckiej 7 w Prusach, odbyły się II Gminno-Uniwersyteckie Dożynki.

1 września 2024 roku w Rolniczym Gospodarstwie Doświadczalnym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, przy ul. Uniwersyteckiej 7 w Prusach, odbyły się II Gminno-Uniwersyteckie Dożynki. To wyjątkowe święto plonów zgromadziło licznych mieszkańców gminy Kocmyrzów-Luborzyca, przedstawicieli środowiska uniwersyteckiego oraz zaproszonych gości, którzy wspólnie celebrowali zakończenie żniw.

dożynki gminno - uniwersyteckie

dożynki gminno-uniwersyteckie

Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 14:50 uroczystym przemarszem Korowodu Dożynkowego pod scenę główną. O godzinie 15:00 odbyła się polowa Msza Święta, podczas której licznie zgromadzeni wierni dziękowali za tegoroczne zbiory oraz prosili o urodzaj na nadchodzący rok. O godzinie 15:45, po zakończeniu Mszy, miało miejsce oficjalne otwarcie dożynek. Rektor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, dr hab. inż. Sylwester Tabor, prof. URK oraz wójt gminy Kocmyrzów-Luborzyca, Marek Jamborski w swoich przemówieniach podkreślali  znaczenie tej uroczystości jako okazji do świętowania dla mieszkańców gminy, środowiska uniwersyteckiego oraz wszystkich przybyłych gości. Po powitaniu nastąpiło oficjalne otwarcie II wspólnych Dożynek. Nie zabrakło także wystąpień zaproszonych gości, m.in. przemówienia Wojewody Małopolskiego, dr. inż. Krzysztofa Klęczara, który podkreślił znaczenie tradycji rolniczych w regionie oraz wyraził wdzięczność rolnikom za ich trud i zaangażowanie w rozwój małopolskiej wsi.

Po otwarciu, o godzinie 16:00, rozpoczęła się prezentacja wieńców, koszy i chlebów dożynkowych, przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z licznych miejscowości gminy. Tradycyjne wyroby przyciągały uwagę zarówno swoją estetyką, jak i głębokim znaczeniem symbolicznym, podkreślającym bogactwo lokalnych tradycji.
Od godziny 16:35 na scenie odbywały się występy artystyczne, które dodatkowo uświetniły to radosne wydarzenie. Zespoły ludowe i orkiestry zapewniły doskonałą oprawę muzyczną, wprowadzając zgromadzonych w doskonały nastrój. Na scenie wystąpili m.in. Zespół Pieśni i Tańca „Złoty Kłos”, Studencki Zespół Góralski „Skalni”, Orkiestra Dęta „Kosynierzy z Luborzycy” oraz Kapela Ludowa „Gokowiacy”.

dożynki gminno-uniwersyteckie

Podziękowania dla Kół Gospodyń Wiejskich oraz pracowników Uniwersyteckiego Gospodarstwa Doświadczalnego były symbolicznym momentem, w którym doceniono ogromny wkład w organizację dożynek oraz pielęgnowanie lokalnych tradycji. Wieczór zakończył się wspólną zabawą taneczną przy muzyce DJ-a.

Na terenie dożynek dostępne były liczne atrakcje, w tym warsztaty, wystawy oraz stoiska lokalnych rzemieślników i producentów. Szczególną popularnością cieszyły się warsztaty dietetyczne „Wiem co jem” zorganizowane przez Stowarzyszenie Sercem dla Kultury.
Całe wydarzenie odbyło się pod patronatem medialnym TVP3 Kraków, a organizatorami byli Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Gmina Kocmyrzów-Luborzyca oraz Centrum Kultury i Promocji w Kocmyrzowie-Luborzycy. Szczególne podziękowania skierowano do Kół Gospodyń Wiejskich z Prus, Sulechowa i Maciejowic za ich nieoceniony wkład w przygotowanie tej wyjątkowej uroczystości.

II Gminno-Uniwersyteckie Dożynki w Prusach okazały się wielkim sukcesem, podkreślając znaczenie tradycji, wspólnoty i współpracy w lokalnym środowisku.

Fot. Piotr Dul