ikona svg - UE flag

ikona svg - Herb Polski

Wykład i dyskusja z przedstawicielami Społeczności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie o miejscu Unii Europejskiej po 25 latach wdrażanych strategii rozwoju

15.05.2025

12 maja 2025 r., na zaproszenie prof. dr hab. Renaty Marks-Bielskiej z Katedry Polityki Gospodarczej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, dr Szymon Sikorski – pełnomocnik i asystent rektora Uniwersytetu Rolniczego wygłosił wykład pt. Miejsce Unii Europejskiej po 25 latach wdrażanych strategii. Refleksje po lekturze raportu Maria Draghiego.

Organizatorami wydarzenia były prof. Renata Marks-Bielska (która dokonała prezentacji sylwetki i dorobku naukowego dr. Sikorskiego) oraz dr Karolina Babuchowska – opiekun Koła Naukowego Ekonomii Międzynarodowej. Spotkanie rozpoczął i zebranych powitał dr hab. Krzysztof Krukowski, prof. UWM – dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych, który przybliżył tematykę wykładu i zachęcił zebranych do aktywności i zadawania pytań.

Przed wykładem, od lewej: dr Szymon Sikorski, dr hab. Krzysztof Krukowski, prof. UWM – dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych, prof. dr hab. Renata Marks-Bielska. W czasie tej rozmowy asystent rektora przekazał pozdrowienia od dr. hab. inż. Tomasza Zalewskiego, prof. URK – dziekana Wydziału Rolniczo-Ekonomicznego URK oraz prof. dr hab. Urszuli Litwin i dr. hab. inż. Jacka Pijanowskiego prof. URK. Fot. Janusz Pająk

W otwartym wykładzie uczestniczyli studenci oraz pracownicy naukowi z trzech wydziałów: Wydziału Nauk Ekonomicznych, Wydziału Humanistycznego oraz Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa (dr Jadwiga Błahut-Prusik, dr hab. Stanisław Bielski, prof. UWM). W pierwszych słowach dr Sikorski podziękował w imieniu społeczności Uniwersytetu Rolniczego i jego Władz za zaproszenie, podkreślając jednocześnie, że wyróżnienie to odbiera jako zaszczyt i dowód uznania dla krakowskiej Uczelni.

Część merytoryczna została podzielona na 9 wątków, na które składały się: 1) demografia/produktywność; 2) ceny nośników energii; 3) nakłady B+R; 4) rozwój startupów; 5) bariery stojące na drodze do upowszechnienia AI; 6) projekcje rozwoju BKP; 8) „shadow banking” – opis zjawiska i jego skutki. Całość dopełniła część 9., jaką były refleksje. Każda z części oparta była nie tylko na raporcie The future of European competitiveness, lecz także na licznych dokumentach strategicznych Banku Światowego, Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Komisji Europejskiej, Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, Forum Ekonomicznego w Karpaczu, Europejskiego Banku Centralnego, ONZ, OECD, dokumentach rządowych oraz publikacjach noblistów w dziedzinie ekonomii.

Wykładowca często prosił słuchaczy o sprawdzanie w internecie podawanych informacji, co przyczyniło się do ożywienia licznie zebranego audytorium. Tym sposobem wykład zamienił się w seminarium służce wymianie myśli i spostrzeżeń. Kulminacyjnym momentem była sesja pytań, które zebrani skierowali do dr. Sikorskiego. Potwierdziły one rozległą wiedzę ekonomiczną, społeczną, historyczną i politologiczną studentów reprezentujących różne kierunki studiów.

Studenci słuchali i notowali informacje, przygotowując się do sesji pytań. Fot. Janusz Pająk

Na zakończenie głos zabrała pani Paulina Piotrowska – przewodnicząca Koła Naukowego, która odniosła się do poruszanych tematów i wręczyła dr. Sikorskiemu pisemne podziękowanie za wykład i owocną dyskusję.

Paulina Piotrowska – przewodnicząca Koła Naukowego wręcza pamiątkowy adres. Fot. Janusz Pająk

W wykładzie uczestniczyli także pracownicy Biura Mediów Centrum Marketingu i Mediów UWM – panie Marta Iwanowicz i Anna Wysocka, a także pan Janusz Pająk (fotograf) którzy przygotowali relację dostępną na stronie głównej UWM i w mediach społecznościowych do odwiedzenia których serdecznie zapraszamy.

Na koniec dr Szymon Sikorski podziękował prof. dr hab. Renacie Marks-Bielskiej, dr. hab. Krzysztofowi Krukowskiemu, prof. UWM – dziekanowi Wydziału Nauk Ekonomicznych, dr. hab. Stanisławowi Bielskiemu, prof. UWM z Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa, dr Karolinie Babuchowskiej opiekującej się Kołem Naukowym Ekonomii Międzynarodowej, pani Paulinie Piotrowskiej – przewodniczącej Koła Naukowego oraz wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji tego wydarzenia. Zwracając się do studentów, życzył im determinacji w zdobywaniu wiedzy i mądrości życiowej oraz odwagi do stawiania pytań i wchodzenia w polemiczną, akademicką dyskusję.

Pamiątkowe zdjęcie uczestników wykładu. Fot. Janusz Pająk

Redakcja