ikona svg - Herb Polski

Wizyta badawcza pracowników Wydziału Inżynierii Środowiska i Geodezji w Brazylii

Pracownicy Katedry Gospodarki Przestrzennej i Architektury Krajobrazu (Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji) od 18 stycznia 2025 r. do 16 lutego 2025 r. uczestniczyli w miesięcznej wizycie badawczej w Universidade Federal de Santa Maria (UFSM) w Brazylii w ramach projektu Horyzont 2020 – Highlands 3 – MSCA – RISE – 2019. W wyjeździe udział wzięli dr inż. Anita Kukulska-Kozieł, prof. URK, dr Julia Gorzelany i dr inż. Tomasz Noszczyk, prof. URK.

W trakcie wizyty badawczej pracownicy KGPiAK wykazali się istotną aktywnością naukową obejmującą badania społeczno-przestrzenne koncentrując się na regionie Rio Grande do Sul, w szczególności:

  • przeprowadzenie analiz przestrzennych dotyczących identyfikacji kierunków zmian pokrycia terenu obszaru Rio Grande do Sul,
  • realizację badań terenowych wykorzystując metodę spaceru badawczego o charakterze inwentaryzacyjno-urbanistycznym w celu weryfikacji zidentyfikowanych trendów w tym regionie,
  • przeprowadzenie wywiadów pogłębionych z brazylijskimi producentami ryżu i soi, naukowcami oraz przedstawicielami lokalnych inicjatyw i kadry zarządzającej w Agudo, Silveira Martins, São João do Polêsine i Porto Alegre.

Wywiady miały na celu identyfikację problemów i potencjalnych konfliktów na obszarach podgórskich.

Naukowcy z KGPiAK podczas swojej wizyty badawczej w Brazylii uczestniczyli w licznych spotkaniach z twórcami lokalnych inicjatyw społecznych na obszarze Rio Grande do Sul oraz wzięli udział w spotkaniu z prof. Cesar De David z Centrum Studiów Krajobrazowych UFSM Silveira Martins w Silveira Martins – RS, gdzie dyskutowali o przemianach społeczno-przestrzennych, planowaniu przestrzennym regionu i krajobrazach kulturowych, identyfikując wspólne perspektywy wzajemnej współpracy.

W trakcie wizyty badawczej pracownicy KGPiAK odbyli wizytę w geoparku Quarta Colônia UNESCO Global Geopark, jak również uczestniczyli w spotkaniu w Instytucie Geografii UFSM w Santa Maria, gdzie wspólnie omawiano tematykę podejmowanej działalności naukowej obydwu jednostek i dyskutowano na temat podjęcia wzajemnej współpracy badawczej.

Ponadto pracownicy URK odwiedzili też Universidade Federal do Rio Grande do Sul (UFRGS) w Porto Alegre, gdzie nawiązywali kolejne kontakty z naukowcami z Brazylii.

Tekst: dr inż. Tomasz Noszczyk, prof. URK
Fot.: KGPiAK

    

Galeria zdjęć