ikona svg - UE flag

ikona svg - Herb Polski

Uroczystość wręczenia dyplomów studentom wspólnych studiów kierunku Gleboznawstwo (Soil Science) w ramach programu Erasmus Mundus Joint Master Degree

W dniu 5 września 2025 roku na Uniwersytecie Ondokuz Mayis w Samsun (Turcja) odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów studentom studiów magisterskich międzynarodowego kierunku studiów wspólnych, w ramach programu Erasmus Mundus Master Degree in Soil Science (emiSS) w latach 2023-2025.

Na ceremonię przybyli przedstawiciele władz uczelni partnerskich i krajowi koordynatorzy programu Erasmus Mundus: prof. dr. Çetin Kurnaz, prorektor Ondokuz Mayis University, prof. dr. Muharrem Özcan, dziekan Wydziału Rolniczego Ondokuz Mayis University, prof. dr. Coşkun Gülser, koordynator projektu, dr hab. inż. Tomasz Zaleski, prof. URK, dziekan Wydziału Rolniczo-Ekonomicznego naszej Uczelni, prof. dr. Ivan Manolov, z Uniwersytetu Rolniczego w Płowdiw (Bułgaria) oraz prof. dr. Ammar Albalasmeh z Jordan University of Science and Technology, a także przedstawiciele kadry dydaktycznej z uczelni partnerskich oraz studenci i ich rodziny.

W tym roku akademickim studia z programu Erasmus Mundus Joint Master Degree in Soil Science ukończyło 22 studentów, z czwartego naboru 2023-2025 z 14 krajów: Bangladeszu, Boliwii, Egiptu, Etiopii, Indii, Iranu, Kazachstanu, Nepalu, Nigerii, Peru, Pakistanu, Sri Lanki, Togo i Turcji.

Podczas tej podniosłej uroczystości, studentom zostały wręczone dyplomy ukończenia studiów magisterskich z gleboznawstwa z co najmniej 2 uczelni, w których studiowali oraz certyfikat potwierdzający studia w ramach programu emiSS.

Te prestiżowe studia od 2020 roku ukończyło łącznie 73 studentów z 27 różnych krajów, z Azji, Afryki, Ameryki Południowej i Europy. W tej grupie było 46 absolwentów, którzy otrzymali dyplom ukończenia studiów w Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie, wśród nich 25 magistrantów Katedry Gleboznawstwa i Agrofizyki. Co należy podkreślić, znaczna część absolwentów została przyjęta na studia doktoranckie w renomowanych uniwersytetach w Europie i Stanach Zjednoczonych. Absolwenci naszego Uniwersytetu przygotowują obecnie prace doktorskie na uczelniach w Belgii, Danii, Finlandii, Holandii, Niemczech, Polsce, Portugalii i USA. Niewątpliwie, jest to ogromny sukces naszych absolwentów i powód do dumy.

Do prowadzenia zajęć dydaktycznych dla studentów programu emiSS zaangażowani byli pracowniczy naszej Uczelni z Wydziału Rolniczo-Ekonomicznego, Wydziału Leśnego, Wydziału Inżynierii Środowiska i Geodezji i Studium Języków Obcych.

z archiwum konsorcjum emiSS 02 

 z archiwum konsorcjum emiSS 03

  

 z archiwum konsorcjum emiSS 04

 

Wszystkim studentom gratulujemy i życzymy, aby zdobytą wiedzę przenieśli do swoich krajów i wnieśli duży wkład w ich rozwój gospodarczy oraz  postęp nauk rolniczych i przyrodniczych.

z archiwum konsorcjum emiSS 05

  

ikona svg - world Więcej informacji na stronie projektu. /strona WWW/

 Tekst: Michał Gąsiorek