plik svg - godło

Uroczysta Inauguracja 72. Roku Akademickiego 2024/2025 na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie

08.10.2024

W poniedziałek, 7 października 2024 r., Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie oficjalnie rozpoczął 72. rok akademicki 2024/2025.

Uroczystość odbyła się w Centrum Kongresowym URK przy al. 29 Listopada 46, gromadząc licznych przedstawicieli władz uczelni, studentów, pracowników oraz gości specjalnych. Wydarzenie poprzedziła Msza Święta w kościele pod wezwaniem Pana Jezusa Dobrego Pasterza.

Inauguracja rozpoczęła się tradycyjnym odśpiewaniem hymnu "Gaude Mater Polonia", po którym Rektor uczelni, dr hab. inż. Sylwester Tabor, prof. URK, wygłosił przemówienie, w którym wyraził głęboką wdzięczność wobec wspólnoty akademickiej za zaufanie, jakim został obdarzony, pełniąc funkcję Rektora. Zaznaczył, że decyzję tę przyjmuje z radością, ale również z pokorą, mając pełną świadomość ogromnego zobowiązania, jakie wiąże się z tym stanowiskiem. Rektor podkreślił, że w obecnych, niepewnych czasach, ilość wyzwań, z którymi uczelnia będzie musiała się mierzyć, będzie tylko rosła. W tym kontekście, wspomniał o kluczowej wizji „Uczelni przyszłości”, do której realizacji, jak zaznaczył, nie jest w stanie dojść sam. Apelował do całej społeczności akademickiej o wsparcie i zaangażowanie, podkreślając, że tylko dzięki wspólnym wysiłkom uda się zadbać o przyszłość Uniwersytetu Rolniczego – miejsca, które określił mianem „naszej uczelni, naszego domu, naszej przyszłości”.

W szczególny sposób Rektor zwrócił się do studentów, inspirując ich do aktywnego kształtowania rzeczywistości. Przypomniał, że to oni mają zmieniać świat, a nie odwrotnie. Podkreślił jednak, jak istotną rolę w tym procesie odgrywa odpowiedzialność. Przestrzegł, że często zapominamy o tej prozaicznej, lecz fundamentalnej wartości, przypominając, że w tym świecie, obok żyją także inni ludzie – rodzina, przyjaciele, a także ci, którzy mogą nie być ich bliskimi. Zachęcał studentów do rozwijania swoich pasji i siebie, podkreślając, że zarówno Uniwersytet, jak i akademicki Kraków sprzyjają temu rozwojowi. Na zakończenie, dedykował studentom słowa filozofa Heraklita, „Panta Rhei” – wszystko płynie, wskazując na ciągłość zmian i rozwój, który jest częścią ich akademickiej podróży.

Przemówienie zakończył symbolicznymi słowami: „Rok akademicki 2024/2025 uważam za otwarty – quod felix, faustum, fortunatumque sit – oby to było szczęśliwe, sprzyjające i pomyślne”, życząc całej społeczności akademickiej pomyślności i sukcesów w nadchodzącym roku.

ikona svg - pdf Tekst przemówienia Rektora URK, dr. hab. inż. Sylwestra Tabora, prof. URK /plik PDF, rozmiar 335 kB/

Kolejnym punktem programu była immartykulacja, podczas której osiem osób reprezentujących studentów I stopnia wszystkich wydziałów symbolicznie rozpoczęło swoją edukacyjną drogę.

Następnie odbyło się wręczenie odznaczeń państwowych i akademickich. Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP, Minister Piotr Ćwik, w asyście Rektora, uhonorował zasłużonych pracowników uczelni złotymi, srebrnymi i brązowymi medalami. Dodatkowo, trzynastu pracowników otrzymało Medal Komisji Edukacji Narodowej, a aktu dekoracji dokonał w asyście Rektora URK - I Małopolski Wicekurator Oświaty, Artur Pasek.

Podczas uroczystości wręczono także prestiżowe Stypendia im. Zofii i Jana Włodków, które przyznawane są studentom II stopnia wyróżniającym się badaniami nad innowacyjnym rozwojem rolnictwa. W tym roku stypendia otrzymali: Marta Kucharska, Piotr Martyk i Marcin Stefańczyk, a nagrody wręczył Rafał Slaski, Prezes Fundacji im. Zofii i Jana Włodków.

Kulminacyjnym punktem wydarzenia był wykład inauguracyjny prof. dr. hab. inż. Rafała Barańskiego, zatytułowany "Ewolucja na życzenie, czyli genetyczna rewolucja", który przybliżył słuchaczom najnowsze osiągnięcia w dziedzinie genetyki roślin.

W uroczystości uczestniczyli również przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, korpusu dyplomatycznego, oraz delegacje uczelni krajowych i zagranicznych. Obecni byli m.in.: Minister Piotr Ćwik, Wojewoda Małopolski Krzysztof Jan Klęczar oraz Pełnomocnik Prezydenta Krakowa ds. Polityki Senioralnej Anna Okońska-Walkowicz.

Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, łącząc tradycję z nowoczesnością, kontynuuje swoją misję kształcenia przyszłych specjalistów w dziedzinach nauk rolniczych, przyrodniczych i technicznych.

Nowy rok akademicki 2024/2025 na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie rozpocznie blisko 2,5 tysiąca nowo przyjętych studentów. To młodzi ludzie, którzy zdecydowali się na rozwijanie swoich pasji i zdobywanie wiedzy z zakresu nauk ekonomicznych, chemicznych, przyrodniczych, technicznych, społecznych, rolniczych, leśnych i weterynaryjnych.

Nowo przyjęci studenci staną się częścią społeczności akademickiej URK, odgrywając istotną rolę w życiu uczelni i w dalszym umacnianiu jej pozycji jako jednego z wiodących ośrodków naukowych w Polsce.