ikona svg - UE flag

ikona svg - Herb Polski

Uniwersytet Rolniczy w Krakowie na posiedzeniu KRURiP – wspólna wizja przyszłości uczelni rolniczych i przyrodniczych

W dniach 27–28 marca 2025 r. w Ośrodku Natura Rerum w Zielonce odbyło się posiedzenie Konferencji Rektorów Uczelni Rolniczych i Przyrodniczych (KRURiP), podczas którego omówiono kluczowe wyzwania oraz kierunki rozwoju polskiego szkolnictwa wyższego w obszarze nauk przyrodniczych i rolniczych. Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie reprezentował Rektor, prof. dr hab. Sylwester Tabor.

Pierwszy dzień obrad poświęcony był zagadnieniom legislacyjnym i organizacyjnym w kontekście dynamicznie zmieniającego się otoczenia nauki i edukacji. W spotkaniu uczestniczyła prof. Maria Mrówczyńska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, która zaprezentowała kierunki planowanych zmian w przepisach dotyczących szkolnictwa wyższego oraz inicjatywy wspierające finansowanie badań naukowych. Podczas dyskusji szczególną uwagę poświęcono etyce w nauce, rzetelności publikacyjnej, ewaluacji dyscyplin oraz zbliżającym się wydarzeniom, takim jak czerwcowe posiedzenie KRASP w Poznaniu czy Europejskie Targi Nauki w ramach ITM INDUSTRY EUROPE.

Drugi dzień rozpoczął się od wystąpienia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Czesława Siekierskiego, który przedstawił strategię rozwoju polskiego rolnictwa oraz podkreślił rolę uczelni wyższych jako partnerów w budowaniu innowacyjnych rozwiązań dla sektora agro. Minister zwrócił uwagę m.in. na potrzebę zrównoważonego gospodarowania zasobami wodnymi i poprawy jakości gleb.

Jednym z istotnych punktów posiedzenia było podpisanie listu intencyjnego przez rektorów 10 uczelni rolniczych i przyrodniczych zrzeszonych w Konferencji, dotyczącego wspólnej kampanii promocyjnej „Nature is Future” pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. List podpisali rektorzy: Krzysztof Szoszkiewicz - Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Sylwester Tabor – Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Krzysztof Kubiak – Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Marek Adamski – Politechnika Bydgoska, Krzysztof Kowalczyk – Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Mirosław Minkina – Uniwersytet w Siedlcach, Michał Zasada – Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Jerzy Przyborowski – Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Arkadiusz Terman - Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie oraz w imieniu Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego - Jadwiga Topczewska, Dziekan Wydziału Technologiczno-Przyrodniczego.

Udział Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie w tego typu inicjatywach podkreśla jego aktywną rolę w kreowaniu przyszłości rolnictwa i edukacji przyrodniczej w Polsce. Współpraca środowiska akademickiego z przedstawicielami administracji rządowej oraz innymi uczelniami to klucz do wdrażania innowacyjnych rozwiązań służących zrównoważonemu rozwojowi i przyszłości kolejnych pokoleń.

      

Galeria zdjęć