ikona svg - UE flag

ikona svg - Herb Polski

Spotkanie „Między Nauką a Sztuką”

15 kwietnia 2025 r. w Budynku Jubileuszowym odbyło się spotkanie zorganizowane przez Bibliotekę Główną URK, którego tematem był eksponat Muzeum URK – portret prof. Józefa Brzezińskiego autorstwa znanego krakowskiego rzeźbiarza prof. Konstantego Laszczki.

Wystąpili: Kinga Podleśny (Archiwum UJ), dr Krzysztof Kapała (Ogród Botaniczny UJ), prof. Karol Badyna (ASP). Prelegenci ciekawie i z pasją naukowców przedstawili postaci, które łączy płaskorzeźba: prof. J. Brzezińskiego i K. Laszczkę.

Nie zabrakło wątków osobistych, dr Antoni Nykliński, wnuk prof. Brzezińskiego, ubarwił spotkanie rodzinnymi anegdotami. Był też obecny prawnuk autora rzeźby i sportretowanego, pan Artur Laszczka. Spotkanie prowadził dyrektor Biblioteki Głównej Paweł Jakubiec. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa o prof. Brzezińskim przygotowana przez Danutę Gajewską. W trzech gablotach o tytułach: Naukowiec i patriota, Kursy Ogrodnicze, Upamiętnienie, ujęto główne tematy związane z prof. Brzezińskim. Prezentowane medale po dziadku przekazał do Muzeum URK prof. Andrzej Laszczka (1930-2017), pracownik naukowy Instytutu Zootechniki, współpracujący z Wydziałem Hodowli i Biologii Zwierząt naszej Uczelni.

Organizatorzy dziękują za przybycie wszystkim gościom, a szczególnie: prof. Dorocie Ziębie-Przybylskiej – dziekan Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt, prof. Kazimierzowi Tarasiukowi dziekanowi Wydziału Medycy Weterynaryjnej, mgr inż. Alicji Wesołowskiej – kierownik dziekanatu, reprezentującej Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji, dr. Michałowi Szandule – dyrektorowi Centrum Kultury i Kształcenia Ustawicznego, dr Izabeli Majewskiej – kierownik Biura Marketingu i Komunikacji, dr. Markowi Wawrzkiewiczowi – kierownikowi Pracowni Konserwacji i Restauracji Rzeźby Kamiennej, Stiuku i Ceramiki ASP oraz przedstawicielom Archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Sztuk Pięknych, Biblioteki Głównej URK, doktorantów i studentów.

Płaskorzeźba – portret prof. Józefa Brzezińskiego, który był prekursorem nauczania ogrodnictwa na poziomie uniwersyteckim, człowiekiem-instytucją, znalazła w Muzeum URK godne miejsce. Posiadanie tego cennego eksponatu jest powodem do dumy Biblioteki Głównej i świadczy o długiej historii nauczania rolnictwa w Krakowie oraz o przenikaniu się świata nauki i sztuki, a to właśnie na ich bazie od wieków toczy się intelektualna historia Krakowa.

Autorzy: P. J.D.G, Autorzy zdjęć: D. Tynor, J. Okarmus

    

Galeria zdjęć