plik svg - godło

Projekt „Twoje zaangażowanie ma znaczenie”

30.10.2024

W dniu 28 października studenci Uniwersytetu Rolniczego uczestniczyli w szkoleniach w ramach projektu „Twoje zaangażowanie ma znaczenie”.

Celem działania jest zachęcenie i ośmielenie osób studiujących i przygotowujących rozprawy doktorskie do aktywności w uczelniach wyższych przez podniesienie świadomości prawnej. Projekt jest finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach konkursu „Organizowanie i animowanie działań na rzecz środowiska akademickiego” w 2024 r.


Tematyka szkoleń obejmowała 5 modułów:

Moduł 1. Rozumienie języka prawnego, jako języka regulaminów i decyzji wydawanych na uczelni w sprawach indywidualnych, w tym podstawy dot. stosowania Kodeksu Postępowania Administracyjnego,

Moduł 2. Wpływ realizacji ustawowych praw na jakość kształcenia i szerzej na zmianę uczelni na lepsze (w tym istota ankietyzacji),

Moduł 3. Postępowania dyscyplinarne w pigułce – za co i dlaczego uczelnia może karać osoby studiujące i przygotowujące rozprawy doktorskie,

Moduł 4. Podstawy prawne i praktyka akademickich działań równościowych i planów równości płci,

Moduł 5. Akademickie instytucje i procedury wsparcia realizacji praw osób studiujących i przygotowujących rozprawy doktorskie (rzecznicy akademiccy, stosowne komisje)


Seminaria były prowadzone przez: mgr Agnieszkę Zatykę-Szlachcic, Rzecznika Praw Studenta AGH, dr. Jana Gałkowskiego, Rzecznika Akademickiego Uniwersytetu Rzeszowskiego i radcę prawnego mgr. Artura Lesnera, Rzecznika Równości AGH.

Tematyka szkoleń szczególne zainteresowanie wzbudziła wśród studentek i studentów działających w Samorządzie Studentów. 

Prorektor ds. Kształcenia – dr hab. inż. Andrzej Bogdał, prof. URK wyraził zadowolenie z zaangażowania i aktywności osób uczestniczących w seminariach. Podkreślił, że podnoszenie świadomości prawnej sprzyja większemu poczuciu bezpieczeństwa wszystkich członków wspólnoty Uczelni i poprawie jakości kształcenia.

Spotkanie zostało zorganizowane przez dr inż. Joannę Dłużniewską, Pełnomocnika Rektora ds. równości w ramach współpracy z Akademicką Siecią Bezpieczeństwa i Równości.

Materiały ze szkolenia będą dostępne na stronie internetowej ASBiR: https://asbir.pl/