Godło Polski

Prof. dr hab. inż. Janusz Żmija Doktorem Honoris Causa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego

21.11.2023

21 października 2023 roku w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego odbyła się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa SGGW prof. dr. hab. inż. Januszowi Żmiji, wybitnemu ekonomiście rolnemu, doskonałemu znawcy problematyki ekonomiki i organizacji produkcji zwierzęcej, autorytetowi naukowemu w zakresie agrobiznesu i zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich na arenie krajowej i międzynarodowej.

Profesor Janusz Żmija został uhonorowany przez Senat SGGW zaszczytnym tytułem doktora honoris causa w uznaniu zasług w kształceniu kadry i upowszechnianiu osiągnięć naukowo-badawczych z zakresu ekonomii rolnej i rozwoju wsi, wybitny wkład w rozwój wiedzy społeczno-ekonomicznej z zakresu ekonomii rolnej oraz wieloletnią twórczą współpracę z uczelnią, Instytutem Ekonomii i Finansów oraz Wydziałem Ekonomicznym.

W swoim przemówieniu Rektor SGGW, prof. dr hab. Michał Zasada mówił: Na karty historii naszej Alma Mater wpisujemy dziś nazwisko Pana Profesora Janusza Żmiji – uznanego naukowca, cenionego dydaktyka i wybitnego ekonomisty rolnego, znawcy problematyki ekonomiki i organizacji produkcji zwierzęcej. Jesteśmy zaszczyceni, że Pan Profesor zgodził się przyjąć tytuł doktora honoris causa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, przyznany uchwałą z 25 września bieżącego roku przez Senat Akademicki naszej Uczelni na wniosek Rady Dyscypliny Ekonomia i Finanse, i tym samym dołączyć do społeczności naszej Uczelni jako jej honorowy przedstawiciel.

Promotorem w postępowaniu nadania tytułu doktora honoris causa był dr hab. Mariusz Maciejczak, prof. SGGW, dyrektor Instytutu Ekonomii i Finansów, który zaprezentował zebranym gościom sylwetkę i osiągnięcia naukowe oraz organizacyjne Profesora.

Doktor honoris causa SGGW prof. dr hab. inż. Janusz Żmija wygłosił wykład „Nauki ekonomiczno-rolnicze w środowisku krakowskim”.

Gratulacje Doktorowi Honoris Causa złożyli także m.in.: obecny na uroczystości Rektor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, dr hab. inż. Sylwester Tabor, prof. URK, były Rektor URK, prof. dr hab. inż. Włodzimierz Sady, Dziekan Wydziału Rolniczo-Ekonomicznego, prof. dr hab. inż. Bogdan Kulig, Burmistrz Kęt, dr inż. Krzysztof Klęczar, a także przedstawiciele innych Uczelni, Alma Mater Profesora Janusza Żmiji oraz członkowie jego rodziny i przyjaciele.

Serdecznie gratulujemy otrzymania tak zaczytnego tytułu Panie Profesorze!